K najnovšej novelizácii Zákonníka práce došlo 1. júla 2003. Predchádzala jej úprava v máji tohto roku. Pre väčšinu občanov predstavujú zákony nepreniknuteľné bludisko a preto je pochopiteľné, že väčšina z nás je v tomto prípade dezorientovaná alebo má obavy z negatívneho dopadu úpravy na vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Účelom opatrení navrhovaných vládou SR je vytvoriť predpoklady pre priaznivý vývoj ekonomiky a pôsobenie veľkých investorov. Liberálna úprava má zjednodušiť a spružniť pracovnoprávne vzťahy.
Riziko pre zamestnanca môže predstavovať časť o výpovedi danej zamestnávateľom. Ten môže dať okamžitú výpoveď pre závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, ak sa zopakuje dvakrát. Zamestnanec môže prísť o prácu aj v prípade, že nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol. O vhodnosti práce samozrejme rozhoduje len zamestnávateľ.
§ 98 sa dopĺňa odsekom 9, ktorý znie: „Pracovný čas u zamestnanca vykonávajúceho ťažkú telesnú prácu alebo ťažkú duševnú prácu, alebo prácu, pri ktorej by mohlo dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia, nesmie presiahnuť osem hodín v priebehu 24 hodín. Zamestnávateľ po dohode so zástupcom zamestnancov vymedzí okruh ťažkých telesných alebo duševných prác, alebo prác, pri ktorých by mohlo dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia.“ Je len na zamestnávateľovi, ako definuje náročnosť práce. Zamestnanec, ktorého zastupuje zástupca, má dve možnosti: bez výhrad súhlasiť, alebo odísť.
Kráti sa rodičovská dovolenka starajúcich sa o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, o rok menej ako doteraz, teda na šesť rokov.
Na druhej strane, zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo zamestnankyňou na rodičovskej dovolenke, osamelou zamestnankyňou alebo zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky alebo o osobu s ťažkým postihnutím.
Novela obsahuje zákaz diskriminácie a zákaz zisťovať sexuálnu orientáciu zamestnanca.
V prípade výpovednej doby je zavedená alternatíva. Buď plynie výpovedná doba, alebo je poskytnuté odstupné vo výške dvojnásobku priemerného mesačného zárobku a trojnásobku, ak zamestnanec odpracoval aspoň 5 rokov. Dĺžka výpovednej doby je najmenej dva mesiace. Ak pracovný vzťah trval aspoň päť rokov, sú to najmenej tri mesiace.
Zásadnou zmenou je zvýšenie počtu nadčasových hodín. Z vážnych dôvodov to môže byť až 250 hodín, teda o 100 hodín viac ako doteraz.
Len čas ukáže, či novelizácia Zákonníka práce bude mať pozitívny dopad na vývin znižovania nezamestnanosti.
Ing. Zdenka Tvrdá, riaditeľka NÚP v Trenčíne, zdôraznila: „Je predčasné vyjadrovať sa k dôsledkom novely zákona. Až čas a podnety občanov preveria kvalitu novely. Tá vstúpila do platnosti 1. júla. Konkrétne problémy občanov v tejto oblasti má na starosti Inšpektorát práce na Hodžovej ulici č. 36 v Trenčíne. NÚP rieši problémy spojené so zamestnanosťou občanov.“
HLASY Z ULICE:
Aký je Váš názor na nový zákonník práce?
Ing. Andrej, 45 rokov, vedúci pracovník:
„Na novelizáciu budú mať iný pohľad zamestnanec, zamestnávateľ, odbory. Určite bude súhlasiť zamestnávateľ, zamestnanci s ním nie sú ani oboznámení. Odbory môžu reagovať rozpačito – rôzne. Novela zjednodušuje niektoré úkony, pokiaľ zamestnanec alebo zamestnávateľ nebudú novovzniknutú situáciu zneužívať. Predtým sa zamestnávateľ ťažko zbavil flákača, ale môže to aj zneužiť, ak sa chce zbaviť „nepohodlného“ zamestnanca.“
Rasťo, 21 rokov, šofér v súkromnej firme:
„Zákony si upravujú podnikateľské kruhy, takže asi budú vyhovovať len im.“
Marcela, 27 rokov, predavačka:
„Nepoznám ho, ale prinesie niečo pozitívne zamestnancovi? Myslím si, že asi ťažko.“
Marek Mižička