iadenia do mnohých racionalizačných opatrení. Stále nie je vyriešená situácia s ich oddĺžením a ako tvrdí predseda zdravotníckej komisie Trenčianskeho samosprávneho kraja poslanec MUDr. Pavol Sedláček, chýbajú mu informácie. Nemocnice boli oddĺžené do 30. júna 2002. Ministerstvo zdravotníctva prisľúbilo aj ďalšie, zatiaľ však nevie, či to bude teraz v lete alebo až na konci roka. Samozrejme, dodávatelia požadujú zapletenie faktúr, ktorých lehota splatnosti sa stále viac predlžuje. To spôsobuje problémy v zabezpečení dodávok ďalšieho zdravotníckeho materiálu. K tomu ešte treba pripočítať nezaplatené dlhy za dodávky plynu a elektriny. Štyridsať percent z celkového dlhu slovenské zdravotnícke zariadenia majú voči Sociálnej poisťovni.
Mnohé racionalizačné opatrenia zdravotnícke zariadenia prijali aj vo vlastnej organizačnej štruktúre. Zredukovali pracovné miesta, znižovali platy lekárov, odborných pracovníkov i zdravotníckeho personálu. Toto sa dialo najmä v neštátnych neziskových organizáciách, ktoré dnes už nefungujú v režime zákona o verejnej službe. „V nemocniciach patriacich do podriadenosti Trenčianskeho samosprávneho kraja a dodržiavajúcich zákon o verejnej službe neprebiehalo dramatické znižovanie platov. Samozrejme, ak by sa tak stalo, môže to spôsobiť odchod odborníkov do zahraničia, čo sa v poslednom čase už aj stáva.“ hovorí MUDr. Pavol Sedláček.
A ako vidí budúcnosť zdravotníckych zariadení, keď o mnohých riešeniach sa zatiaľ iba hovorí a ďalšia zadĺženosť narastá? „Prebieha celý rad legislatívnych zmien - nový je zákon o zdravotnom poistení, pripravený je zákon o zdravotných poisťovniach, zákon o zdravotníckej starostlivosti. Tieto normy určia ďalšiu existenciu zdravotníckych zariadení. V rámci týchto zákonov sa pravdepodobne upraví aj platba štátu. Všetko sa to však pohybuje okolo disponibilných zdrojov, pretože v súčasnosti chýbajú finančné prostriedky na pokrytie skutočných nákladov zdravotníckych zariadení. Uvidíme, či sa v blízkej budúcnosti podarí získať viac finančných prostriedkov, alebo sa zdravotníctvo prispôsobí iba týmto disponibilným zdrojom.“ Prežijú teda zdravotnícke zariadenia, alebo budú napokon nútené hľadať aj nové riešenia? „Áno, situácia nás núti hľadať aj netypické riešenia tak, aby sa zachovalo maximum zdravotníckej starostlivosti. Treba počítať aj s tým, že vzniknutá ekonomická situácia si napokon vyžiada aj zánik niektorých zariadení. A možno niekde budeme nasledovať aj českú cestu, kde vznikla už akciová spoločnosť, ktorá riadi všetky zdravotnícke zariadenia patriace pod samosprávu.“
Tohtoročný dlh, ktorý už majú zdravotnícke zariadenia, leží na pleciach nového zriaďovateľa, teda samosprávneho kraja. Aj preto Trenčiansky samosprávny kraj spracoval analýzu súčasnej situácie v zdravotníckych zariadeniach aj s charakteristikou vykonaných racionalizačných opatrení. Oboznámili sa s ňou aj poslanci a na poslednom rokovaní regionálneho parlamentu prijali príslušné uznesenia.
Oľga Kajabová