n Bánoviec nad Bebravou do roku 2010 a vychádzajúc aj zo súčasného či predpokladaného demografického vývoja v meste, počet základných a materských škôl vyhovuje.
Neuspokojivý je však technický stav prevažnej väčšiny budov týchto predškolských a školských zariadení. V havarijnom stave sú najmä strechy. „Pri riešení súčasnej nepriaznivej situácie mienime ploché strechy nahradiť strechami sedlovými, na čo by sme mali dostať príspevok aj z ministerstva školstva.“ vysvetľuje PaedDr. Štefan Kobza, vedúci oddelenia školstva MsÚ v Bánovciach nad Bebravou.
V súvislosti s rozvojovým programom mesta im ide aj o dokončenie modernizácie 1. základnej školy. Po prístavbe chcú v podkroví vybudovať ďalšie priestory pre gymnastickú telocvičňu, priestory pre fitness a sociálne zariadenie. Počítajú aj s výraznou prestavbou a modernizáciou Centra voľného času.
„Centrum voľného času v našich podmienkach, okrem organizovania záujmovej činnosti pre žiakov základných škôl, plní aj úlohu vládneho programu - do pravidelnej činnosti sa v Bánovciach nad Bebravou zapája viac ako stotridsať študentov stredných škôl. Zároveň sa začíname venovať aj mládeži do dvadsaťšesť rokov. V rámci prevencie proti drogovým závislostiam a kriminalite, v spolupráci s Národným úradom práce, pre túto mládež vytvárame komunity. Od nového školského roka tu bude pôsobiť aj Poradenské centrum pre mladých ľudí, ktorí zo strednej školy prechádzajú do praxe. Nájdu tu rady ako sa zapojiť do pracovného procesu, ako sa pripravovať na podnikanie a hľadať uplatnenie v nových podmienkach na trhu práce. V rámci spomínanej poradenskej činnosti spoločne s Národným úradom práce v budúcom školskom roku by tu mali poskytovať aj rekvalifikačné kurzy výlučne pre mladých ľudí.“ vysvetľuje PaedDr. Štefan Kobza, čím zároveň zdôvodňuje snahu mesta o spomínanú komplexnú rekonštrukciu priestorov Centra voľného času, do ktorej je zahrnutá aj kotolňa a zatekajúca strecha. Statik odsúhlasil aj prestavbu doteraz nevyužitých podkrovných priestorov pod klasickou vysokou sedlovou strechou. Práve tu by spomínané poradenské centrum malo byť umiestnené.
Ostatné aktivity vyplývajúce z plánu rozvoja mesta sa týkajú notoricky známych problémov - desaťročia sa neopravovali fasády, nemaľuje sa, nenatierajú a nevymieňajú sa okná, neupravujú terasy a vstupy do školských budov.
„Hoci nejde o výslovnú modernizáciu školských budov, museli sme aj tieto opravy zahrnúť do rozvojového plánu, aby sme získali od mesta potrebné finančné prostriedky.“ povedal nám PaedDr. Štefan Kobza.
Oľga Kajabová