Trenčín - Minulý týždeň sa na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja v Trenčíne uskutočnila tlačová beseda, na ktorej poslanec regionálneho parlamentu Jozef Božik a primátor mesta Partizánske Ján Podmanický, členovia petičného výboru, informovali o petícii predstaviteľov miestnej a regionálnej samosprávy Trenčianskeho kraja, vyjadrujúcej nesúhlasné stanovisko s navrhovanou reformou verejnej správy a špecializovanej štátnej správy.
„Na septembrové zasadnutie poslancov Národnej rady SR sa predkladajú návrhy viacerých zákonov týkajúcich sa dokončenia reformy verejnej správy a miestnej a regionálnej štátnej správy. Tieto sú pre občanov Trenčianskeho kraja neprijateľné,“ skonštatoval v úvode Jozef Božik. Dodal, že navrhované zmeny by po schválení z Trenčianskeho kraja vytvorili neplnohodnotný región bez komplexného spravovania vlastného územia a to by v nasledujúcich rokoch negatívne ovplyvnilo našu sociálno-ekonomickú úroveň.
Napriek tomu, že Trenčiansky kraj je jedným z najvýkonnejších regiónov slovenskej ekonomiky, zníženie deviatich okresných úradov na štyri obvodné je najradikálnejším vo všetkých slovenských krajoch. Týmto sa, podľa znenia petície, prekračuje hranica únosnej dostupnosti úradov štátnej správy pre občanov viacerých miest a obcí, kraj sa dostáva na druhotriednu úroveň, čo sa záporne odrazí v rozvoji tradičných mikroregiónov.
„V návrhu sa predpokladá zrušenie okresných súdov, za tým môže pokračovať zrušenie prokuratúry a možno predpokladať, že bude ohrozená aj existencia krajského riaditeľstva policajného zboru. Na niektorých úsekoch špecializovanej štátnej správy sa ponúkajú priam absurdnosti. Napríklad dozorný stavebný úrad by v Trenčianskom kraji vôbec nemal byť a okresy sa majú rozdeliť tak, že Myjavský by mal patriť do Bratislavy - vidieka, Prievidzský, Partizánsky a Bánovský sa presunie do Nitry a zostávajúce okresy budú mať tento úrad v Žiline. Väčší chaos už vari ani nemôže jestvovať, špecializované úrady sú usporiadané bez ľadu a skladu a v oblasti súdnictva sa nerešpektujú ani krajské hranice,“ vysvetľuje člen petičného výboru Ján Podmanický.
Podľa členov petičného výboru, z navrhovaného je zrejmé, že sa nerešpektujú hranice územnosprávneho členenia Slovenska. Ak majú byť oslabené, potom treba hovoriť o novom usporiadaní krajov, azda o vytvorení niekdajších troch, alebo ide o úmyselné oklieštenie, či oslabenie Trenčianskeho kraja.
Ako ďalej tvrdí primátor Partizánskeho, v ostatných krajoch nie je navrhovaná reštrikcia natoľko radikálna. Výkon všeobecnej štátnej správy sa má zrušiť v piatich okresoch z deviatich a nehovorí sa, kde budú detašované zostávajúce štyri pracoviská.
Z uvedeného vyplýva, že pre 220-tisíc obyvateľov v Trenčianskom kraji nebude rešpektovaná dostupnosť spomínaných úradov a ekonomické úspory štátu sa dosiahnu na úkor zvýšenia výdavkov občanov a podnikateľských subjektov.
V Národnej rade SR sa na túto tému očakáva ostrá diskusia. Preto petičný výbor po získaní potrebného počtu podpisov medzi predstaviteľmi samosprávy zvolených občanmi spomínanú petíciu predloží do Národnej rady SR, čím pozdvihnú svoj hlas a podporia poslancov, ktorí skritizujú vládou predkladaný návrh reorganizácie miestnej a regionálnej štátnej správy a požiadajú ju o jeho prepracovanie.
Oľga Kajabová