a sú vyhľadávané hlavne staršími občanmi, ktorí sú často terčom neprávosti či už vo vlastnej rodine, alebo aj v bežnom spoločenskom živote. V niektorých prípadoch sa stretávame až s neospravedlniteľnou krutosťou príbuzných.
Sedemdesiatosemročný pán po smrti manželky počas dedičského konania zistil, že bez jeho vedomia boli, pochybným spôsobom, pozmenené pozemkové zmluvy príbuznými, a to tak, že bude mať znemožnený prístup do vlastného domu a hrozí mu fyzické násilie a vysťahovanie. Ľudia v staršom veku sú ľahkou korisťou aj pre rôzne firmy predávajúce drahé zahraničné výrobky, lieky, podporné prostriedky alebo vitamíny. Výrobky sú ponúkané za vysoké sumy a občan podpisuje objednávku, pri ktorej skladá zálohu. V našom prípade 82-ročný občan po zistení skutočnosti, že v lekárni sú podobné výrobky od iných dodávateľov za oveľa prijateľnejšie ceny ustúpil od objednávky a žiadal zálohu vo výške 500 korún späť. Keďže firma opakovane odmietla zálohu vrátiť, občan musel vyhľadať pomoc polície.
Druhou skupinou občanov, ktorí najčastejšie hľadajú policajné poradenstvo a služby, sú ľudia trpiaci domácim násilím. Prípadov je naozaj veľa a najmä takých, keď pri konflikte je jeden z partnerov už len ticho, prípadne plače alebo stoná. Niekedy ide na ošetrenie sám alebo ho odvezie sanitka. Takmer vždy sú to ženy. Poradenstvo vyhľadal zatiaľ len jeden muž. V hádke ho manželka tak dohrýzla, že to vyzeralo ako pohryznutie psom. Bola z toho vzájomná bitka. Výsledok? Manželka bola na lekárskom ošetrení a podala návrh na rozvod a trestné stíhanie na manžela za ublíženie na zdraví. Cestou poradensko – informačného centra hľadala pomoc aj žena, ktorej syn je vo väzbe pre podozrenie z vydierania. Advokát žiadal od matky podozrivého 200-tisíc korún ako úplatok. V opačnom prípade vraj syn dostane päť až dvanásť rokov nepodmienečne. Ak pani vyhovie, syn bude odsúdený len podmienečne. Vec sa úspešne riešila a advokát bol príslušníkmi polície zadržaný priamo na mieste a vzatý do väzby.
Polícia úzko spolupracuje s obecnými úradmi, školami, poradňami, rôznymi občianskymi združeniami v rámci nášho kraja, ktoré sa zaoberajú všetkými formami spoločensko–patologických javov. Za všetky spomenieme občianske združenie Dotyky, ktoré je zamerané na pomoc týraným deťom a ženám. Združenie má bohaté skúsenosti a čo je veľmi podstatné, má aj konkrétne výsledky charitatívnej práce. Okrem inej činnosti boli počas letných prázdnin združením zorganizované letné tábory pre deti z problémových rodín. Na tejto akcii sa zúčastnili aj policajti a to nielen ako ochrana, ale aj ako vedúci oddielov. Podieľali sa na príprave programu pre deti a prispeli k naplneniu hlavnej myšlienky akcie. Polícia spolupracuje aj s Jednotou dôchodcov na Slovensku, Akadémiou tretieho veku hlavne prednáškovou činnosťou. Zúčastníme sa aj preventívnych podujatí s trenčianskym Centrom pre rodinu.
ppor. Bc. Mária Plešková
preventistka KR PZ Trenčín