stavbu skolaudovanú v roku 2002 v Trenčíne vyhlásili na slávnostnom otvorení 4. ročníka výstavy o kultúre bývania STAVBA – DOM – INTERIÉR na Výstavisku Trenčín mesto módy. Popri tejto výstave sa v areáli uskutočnili výstavy skla GLASS SALÓN a záhradkárskych potrieb ZÁHRADKÁR NA JESEŇ. Podujatie sa uskutočnilo od 2. do. 4 októbra 2003 v siedmich pavilónoch. V spomínanej súťaži o stavbu roka sa posudzovalo osem objektov. Prvé miesto za najlepšiu stavbu odborná komisia udelila autorom Ing. arch. J. Gábrišovi, Ing. arch. B. Kresánkovej a Ing. arch. P. Lehotskému za polyfunkčný dom Ave Maria na Legionárskej ulici v Trenčíne. Druhé miesto získala stavba rodinného domu Ing. Petra Hodála na Veľkomoravskej ulici a ako tretí najlepší bol vyhodnotený administratívny objekt ADB Real neďaleko obchodného centra COOP pod sídliskom Juhom.
Návštevníci sa mohli dozvedieť o novonavrhovaných i revitalizovaných plochách mestskej zelene alebo o projekte Zóny “D“, ktorá počíta s odchodom vojska z kasární na Štefánikovej ulici a následným rozšírením centra mesta o ďalšie námestie. „Popri zachovaní existujúcich budov tu zrejme vyrastie komerčné centrum typu bratislavského Polusu s množstvom kín a obchodov, ale taktiež nové bytové jednotky,“ uviedla Ing. arch. Adriana Mlynčeková z oddelenia architektúry Mestského úradu v Trenčíne. Pôvodne sa s týmto priestorom rátalo v pláne na presídlenie Trenčianskej univerzity, no podobne ako v prípade priestoru muničných skladov v Zábraní, ktorý pre univerzitu vymedzil mestský územný plán, sú tieto pozemky stále využívané pre účely armády SR. Z toho dôvodu nie je vylúčené, že univerzita sa presťahuje do Trenčianskej Turnej, kde je dostatočne veľký voľný pozemok. Mestský územný plán taktiež predpokladá rozšírenie pešej zóny až po koniec Námestia Sv. Anny.
Asi najrozsiahlejšie stavebné plány sa týkajú mestských častí Belá a Nozdrkovce, no čiastočne i bytovej výstavby v Opatovej n. Váhom a vybudovania športového areálu pod Juhom, kde by mohol popri ihriskách rôzneho charakteru vyrásť i nový zimný štadión alebo plaváreň. V Nozdrkovciach, ak sa nájde investor, ktorý bude ochotný vykúpiť pozemky od viacerých majiteľov, by mali vyrásť okolo štrkového jazera rôzne športoviská, vodné atrakcie, tenisové kurty, camping, vodný amfiteáter ako i hotelové a reštauračné zariadenia. Je to však otázka možno i mnohých rokov, práve pre náročnosť majetkovoprávneho vysporiadania s množstvom vlastníkov pozemkov. V časti Belá je zase problémom vysoká kvalita poľnohospodárskej pôdy, čo veľmi predražuje cenu pozemku. V tejto časti mesta sa ráta najmä s výstavbou rodinných domov. V súčasnosti mesto hľadá investorov a žiada na tieto projekty finančné prostriedky prostredníctvom rôznych grantov ako i z fondov Európskej únie. Ak by však potenciálni investori mali záujem tieto pozemky využiť inak, musia rešpektovať mestský územný plán. Asi najväčšiu pozornosť na výstave pútalo riešenie široko medializovaného železničného problému, ktorý je však dočasne „zmrazený“. Železnice SR rozdelili pôvodný úsek Nové Mesto n. Váhom – Púchov po Trenčín a od Trenčína, aby sa tak získal čas na posudenie existujúcich variantov, prípadne vypracovanie nového. Hoci je dnes najpravdepodobnejší variant zachovania jestvujúceho železničného mosta, mestskí architekti podľa slov Ing. arch. Adriany Mlynčekovej nezavrhli ani možnosť viesť trať cez mestskú plaváreň, ktorá by bola nanovo vystavaná na Ostrove a podstatne by sa tak zväčšil priestor, kde by centrum Trenčína mohlo expandovať. Michal Piško