publikou, na ceste medzi Drietomou a Starým Hrozenkovom, havarovala špeciál- na cisterna, prevážajúca nebezpečnú chemickú látku akroleín. Vodič podľahol mikrospánku, auto zišlo z cesty, pričom cisterna sa poškodila o dopravné značenie. Asi dvadsaťpäť minút po nehode zastali neďaleko dve osobné autá a ich posádky išli zistiť, či treba vodičovi cisterny poskytnúť pomoc. Na cestu už vtedy vytekal akroelín a odparovaním sa po okolí vytváral nebezpečný oblak.
Takto krátko pred akciou vedúci taktického cvičenia Ján Lahký predstavil scenár aj novinárom. Prevádzka na spomínanej ceste bola až do odstránenia následkov, teda zhruba na dve hodiny, odklonená, o čo sa postarala polícia.
Na medzinárodnom taktickom cvičení si vzájomnú súčinnosť precvičili príslušníci okresných riaditeľstiev Hasičských záchranných zborov z Trenčína, Dubnice nad Váhom, Nového Mesta nad Váhom, Žiliny, Bánoviec nad Bebravou spoločne s Policajným zborom, záchrannou zdravotníckou službou, Leteckým útvarom MV SR, Inšpektorátom ochrany vôd a záchrannými zložkami z Českej republiky.
Ako potvrdzujú aj štatistiky, na slovenských cestách viac ako polovica z celkového počtu prepravovaných nákladov obsahuje nebezpečné látky. Hasičský a záchranný zbor od januára do polovice októbra tohto roku mal 446 výjazdov práve za takýmito mimoriadnymi udalosťami.
Česko a Slovensko pripravujú spoločnú zmluvu o spolupráci aj v tejto oblasti a predstavitelia záchranných zborov očakávajú, že po vstupe do EÚ sa odstránia posledné blokujúce bariéry. Vzájomné poskytovanie pomoci zatiaľ funguje na báze dobrovoľnosti a náklady sa nerefundujú.
Oľga Kajabová