kláreň v Nemšovej. Podnik sa v týchto dňoch teší aj z jedného roku svojej existencie v nadnárodnej sklárskej skupine zo Švajčiarska Vetropack. Tá ho kúpila minulý rok po dvojročnom konkurze. Viac ako päťsto zamestnancov spoločnosti sa tu dnes podieľa na výrobe bieleho a zeleného obalového skla.
Za prvých šesť mesiacov roku predali nemšovské sklárne pod krídlami Vetropacku 142 miliónov kusov sklenených obalov. Tržby za toto obdobie presiahli hodnotu 492 miliónov korún. Podľa riaditeľa Juraja Beďatša objem vyrobených obalov po vstupe do Vetropacku vzrástol. Na domácom trhu zostalo 64 percent produkcie z nemšovskej firmy, ktorá je dnes najväčším výrobcom sklenených obalov na Slovensku. „Akvizícia sklárne na Slovensku, potvrdená na jeseň minulého roku, zodpovedá stratégii skupiny Vetropack posilniť aktivity na východoeurópskych trhoch, ktoré vykazujú stabilný a dlhodobý rast,“ uviedol výkonný riaditeľ Vetropack Claude R. Cornaz. Spotreba sklenených obalov je podľa neho vo východnej Európe stále nižšia. Posledných desať rokov však aj tu vykazuje dopyt po skle nárast.
Výroba skla na Slovensku je vo veľkej miere založená na spracovaní prvotných surovín. Podľa štatistických údajov Ministerstva životného prostredia SR sa u nás zhodnotí len tridsať percent skleneného odpadu. Šesťdesiatpäť percent slovenského skla končí na skládkach. C. R. Cornaz tvrdí, že vo Švajčiarsku je návratnosť sklenených črepov na úrovni 91,7 percenta. Len o niečo menej skla opätovne zhodnotia v severských krajinách. Z hľadiska zberu odpadového skla je podľa štátneho tajomníka ministerstva Petra Stanka územie Slovenska pokryté nerovnomerne. Najviac sa ho vyzbiera v priemyselných oblastiach. Zber zaostáva v Košickom a Prešovskom kraji. Peter Stank sa domnieva, že tento fakt môže byť ovplyvnený vzdialenosťou k jedinému spracovávateľovi skla v Nemšovej, ktorá zvyšuje náklady. „Ale aj skutočnosťou, že tam nie je vybudovaný dostatočne funkčný zberový systém odpadového skla.“ Text a foto: Darius Ivan