nčíne otvorila pred tromi rokmi svoje triedy aj pre mimoriadne nedané deti. Tento projekt beží na Slovensku už desať rokov. Trenčín je jediným mestom v Trenčianskom kraji, kde sa nadané deti vyučujú. Či tomu tak bude i naďalej, záleží od novoprijatých žiakov a, samozrejme, od financií.
Rodičia detí v tejto situácii nemajú istotu, či projekt v Trenčíne bude pokračovať. A preto so zaradením svojich detí do mimoriadnych tried váhajú. V každej takejto triede môže byť len dvanásť detí, inak k nim musí byť priradená druhá učiteľka. Deti sa do takýchto špecializovaných tried vyberajú na základe psychologických testov. Podmienkou je, aby dieťa dosiahlo v teste minimálnu hranicu IQ 130 bodov. Čítať ani písať v predškolskom veku vedieť nemusia.
Na trenčianskej škole by radi vychovávali nadané deti aj na druhom stupni. Hoci škole finančne prispievajú rodičia, zástupkyňa riaditeľa Edita Krecháčová hovorí, že by ocenila i väčšiu podporu zo strany mesta. Zrušenie týchto tried by bolo pre deti, ktoré v nich doteraz študujú, nešťastím. „Sú to mimoriadne citlivé a hyperaktívne deti. V obyčajnej triede by sa nudili a vyrušovali. A najmä by prestali napredovať a postupne by sa vytratili v sivom priemere,“ hovorí triedna učiteľka Jarmila Betáková. Michal Piško