v Trenčíne opäť pokúša speňažiť stavenisko v širšom centre mesta, na Jilemnického ulici. S výstavbou novej budovy na tomto mieste začal úrad v roku 1997. Plánovaných tri štvrte miliardy korún na novú pätnásťpodlažnú dominantu Trenčína sa ale nakoniec nenašlo. Po vykopaní tri a pol metra hlbokej jamy a vybetónovaní 3260 metrov štvorcových veľkej železobetónovej základovej dosky na jej dne vláda SR rozhodla o zastavení prác. Krajský úrad dal následne toto viac ako stomiliónové stavenisko v roku 1999 zakonzervovať a odvtedy si s ním nevie rady.
„Je tu reálna šanca zmeniť neužitočnú jamu na konkrétny objekt. Záujem oň má Trenčiansky samosprávny kraj,“ tvrdí prednosta Krajského úradu Daniel Gajdoš. Nie však za 54 miliónov korún, za ktoré musí jamu ponúkať v prvom kole ponukového konania. Ako nás informoval riaditeľ úradu TSK Pavol Krištof, ich cieľom je získať od vlády súhlas na bezodplatný prevod staveniska. „Momentálne pripravujeme žiadosť pre ministerstvo financií o udelenie takejto výnimky.“ TSK si dalo u odborníkov vypracovať odhad, podľa ktorého by sa dala na tomto mieste za 60 až 100 miliónov vybudovať vhodná troj- alebo štvorpodlažná budova, ktorá by definitívne vyriešila ich akútne priestorové problémy. „Kompetencie nám prichádzajú doslova každý mesiac, momentálne už sídlime na dvoch miestach a musíme nájsť východisko z tejto pre nás nepríjemnej situácie,“ vysvetľuje Pavol Krištof. Takéto riešenie je prijateľné aj pre prednostu KÚ Daniela Gajdoša, ktorý ho mieni presadzovať priamo u ministra vnútra. „Nepomohlo by sa iba samospráve, ale vyriešil by sa tým tiež priestorový deficit štátnej správy v Trenčíne.“
Momentálne je však v schéme ponukového konania na rade mesto Trenčín, ktoré dostane už v najbližších dňoch od krajského úradu ponuku na kúpu Topoliho jamy za 54 miliónov. „Myslím si, že za týchto podmienok je to pre mesto neprijateľné,“ tvrdí viceprimátor Trenčína Branislav Celler, podľa ktorého mesto v súčasnosti stavbu nepotrebuje a v tomto obchode by fungovalo iba vo funkcii prostredníka pre nejakého tretieho záujemcu. K nedávno avizovanej snahe o získanie Trenčianskeho hradu do vlastníctva mesta Celler uviedol: „Nemáme predstavu, že by sme kvôli zámene hradu mali kupovať nejakú inú budovu.“
Ak sa v prvom kole nenájde záujemca ani z radov súkromných investorov, mohla by byť cena jamy v kole druhom znížená na polovicu, t. j. na 27 miliónov korún. Ak by sa však aj potom zdalo potenciálnym záujemcom stavenisko príliš drahé a vláda by ho nebola ochotná darovať TSK, nezostávalo by krajskému úradu nič iné ako investovať ďalší jeden až dva milióny do obnovenia konzervačných náterov. Oplotená jama, ktorú medzitým zainteresovaní začali nazývať menom dnes už nežijúceho prednostu KÚ, ktorý ju začal pred ôsmimi rokmi stavať, by tak aj naďalej ostala ako rušivý prvok v charaktere širšieho centra mesta.
Ľuboš Kostelanský