díciami. V minulých rokoch tu pôsobila dychová hudba Omšeňanka, tanečná skupina Melódia, viaceré hudobné skupiny a detský folklórny krúžok Vŕšok. Pred dvomi rokmi obnovil činnosť krúžok mažoretiek a aj zásluhou starostu Jozefa Marčeka vznikla mládežnícka dychová hudba Omšeňanka. Aktívna je tiež hudobná skupina Fors vedená Pavlom Marčekom. Ochotnícke divadlo po prvý raz vystúpilo na scénu v r. 1937. Od polovice osemdesiatych rokov minulého storočia ho vedie kultúrna pracovníčka Marie Ličková. Na tento rok naštudovali divadelnú hru Dolárová nevesta od Rudolfa Maříka, s ktorou sa už tradične predstavujú po celom okolí. Folklórna skupina Dolina pôsobiaca pri miestnom odbore Matice slovenskej sa stala pravidelným hosťom folklórnych festivalov. Obecná knižnica v Omšení bola založená v roku 1921 a súčasné aktivity knihovníčky Margity Púčekovej vychovávajú stálych čitateľov už od najmenších školákov.
Všetky spomínané kultúrne aktivity v Omšení prekvitajú aj napriek tomu, že miestny kultúrny dom, najmä v zime, neponúka vhodné priestory. „Popri rôznych problémoch s udržaním ochotníckeho kolektívu každý rok naštudujeme jednu divadelnú hru. V kultúrnom dome sa cez zimu kúri alebo temperuje iba príležitostne, preto sme tam nemohli nacvičovať. Aj premiéru sme mali v Svinnej. V Omšení sa predstavíme až v apríli, keď už bude teplejšie,“ hovorí Marie Ličková.
„Kultúrny dom v Omšení je v katastri evidovaný ako katolícky kultúrny dom,” vysvetľuje starosta Jozef Marček. „Komisia výstavby, územného plánovania a životného prostredia urobila prieskum so záverom, že v tejto situácii sa investovanie do kultúrneho domu neoplatí. Vhodnejšie by bolo starý dom zbúrať a na jeho mieste postaviť novú budovu. S týmto záverom sa stotožnilo aj obecné zastupiteľstvo.” Problém je v tom, že správca farnosti Karol Koníček s takýmto návrhom nesúhlasil. Ako hovorí starosta, je však ochotný dom prenajímať za symbolickú cenu a do desiatich rokov by ho obec mala zrekonštruovať. Odborníci tvrdia, že rekonštrukcia by napokon bola nákladnejšia ako vybudovanie nového kultúrneho domu. Veď strecha s krovom je vari z roku 1936, rekonštrukciu vyžadujú stropy, treba urobiť nové podlahy, vymeniť okná, dvere, vymeniť sa musí celá elektroinštalácia... Zostali by iba holé múry a aj tie by sa mali podrezať a urobiť chýbajúca izolácia.
Zaujímalo nás aj stanovisko správcu farnosti v Omšení Karola Koníčka. Spočiatku sa na túto tému odmietal telefonicky i osobne rozprávať. Napokon však skonštatoval: „Potvrdzujem, že sme vlastníkmi kultúrneho domu, zatiaľ ho však nespravujeme. Ponúkli sme ho obci do prenájmu, tá ale na naše podmienky nepristúpila. Dokumentácia je pripravená. Napokon som poprosil o fyzické vydanie domu a odovzdanie kľúčov.”
Medzičasom sa starosta opäť stretol so správcom farnosti a ten ho informoval o rozhodnutí farskej rady, že spravovať a prevádzkovať katolícky kultúrny dom bude on. To znamená, že obec si priestory prenajme iba vtedy, keď ich bude potrebovať a na čas, aký si vyžiada konkrétna akcia. Či kultúrny dom v strede obce bude časom aj zrekonštruovaný alebo bude naďalej chátrať, záleží iba na majiteľovi. Oľga Kajabová