anskeho kraja dôveruje polícii. Vyplynulo to z výsledkov monitoringu verejnej mienky, realizovaného Prezídiom Policajného zboru SR v rámci holandsko-slovenského projektu MATRA II. Podľa prieskumu pozitívnejšie hodnotili políciu občania, ktorí s ňou v poslednom čase neprišli do styku a naopak negatívnejšie občania kontaktní, pričom výraznú nespokojnosť s prácou polície prejavili práve obete trestných činov. Ako uviedol vedecký pracovník policajnej akadémie Peter Bilský, ktorý výskum vyhodnocoval, nekontaktní občania majú troška lepší obraz o polícii, než v skutočnosti je. Snahou polície však podľa Bilského je zmeniť svoj imidž na verejnosti. „Výskum nastavil zrkadlo policajnému zboru a pomohol nám zistiť, aké sú očakávania spoločnosti v tejto oblasti.“
Prieskum bol zameraný nielen na hodnotenie práce polície v regióne, osobnostné kvality jej príslušníkov, ale aj na názor verejnosti, čo by mohlo prispieť k posilnenie dôveryhodnosti polície. Obyvatelia Trenčianskeho kraja za najdôležitejšie považujú zvýšenie počtu hliadkujúcich policajtov, posilnenie ich právomocí a sprísnenie výberu uchádzačov o vstup do policajného zboru. Naopak, za najmenej dôležitú občania označili potrebu zvýšiť finančné ohodnotenie samotných policajtov. Túto skutočnosť prítomní predstavitelia polície zdôvodnili najmä častým prezentovaním výšky priemernej mzdy policajného zboru (18 500 korún), ktorá je dosť zavádzajúca. „Priemer skresľujú platy úradníkov na ministerstve. Nástupné platy u polície nie sú vôbec zaujímavé,“ povedal okresný policajný riaditeľ pre Považskú Bystricu Milan Mezovský. „Chlapci dostanú desaťtisíc korún, vrátane všetkých príplatkov, a pritom slúžia vo dne - v noci, počas víkendov i cez sviatky.“ Trenčianskeho okresného policajného riaditeľa Stanislava Béra na výsledkoch prieskumu prekvapilo, že občania prejavili vysokú spokojnosť s vybavovaním administratívnych záležitostí v úradovniach polície, aj keď v samotnom Trenčíne sú podľa neho priestory na vydávanie občianskych, vodičských preukazov a pasov v úplne nevyhovujúcom stave a občania musia čakať na schodištiach, či vonku. „Zrejme sa prejavilo, že občianske preukazy vybavujeme na počkanie, a tak občania k nám nemusia chodiť dvakrát.“
Podľa predstaviteľov Policajného zboru je teraz na rade druhá fáza výskumu – vnútorný monitoring v samotných radoch polície. Až po zhrnutí výsledkov oboch častí budú môcť kompetentní riadiaci pracovníci celú záležitosť správne vyhodnotiť a prijať potrebné opatrenia. Ako sa však všetci zhodli, obraz o práci polície vytvárajú samotní policajti a je len na nich, aby bol čoraz lepší.
Ľuboš Kostelanský