Zasiahli dovedna deväť obcí, celková výška škôd dosahuje niekoľko desiatok miliónov Sk.
Veterná smršť s prívalovým dažďom 9. júna zasiahla územie obcí Slávnica a Tuchyňa. Vyčíňajúci vietor s krupobitím a prietržou mračien v Slávnici zlomil chránenú lipu na cintoríne. Tá spadla na strechu ďalšej kultúrnej pamiatky - kaplnky Sedembolestnej Panny Márie a značne ju poškodila. Ďalšie škody spôsobila prívalová vlna, ktorá odplavila vrchnú štrkovú vrstvu na piatich kilometroch miestnej komunikácie zo Slávnice do miestnej časti Tlstá Hora a obyvateľom poškodila strechy rodinných domov. Následky mimoriadnych udalostí odstraňovali zväčša miestni občania s pomocou techniky. Škoda sa odhaduje približne na 3,5 milióna korún.
V Tuchyni tiež vyčíňal vietor s prietržou mračien. Nemalé škody spôsobili vyvrátené stromy a odlomené konáre. Zničené bolo oplotenie miestneho cintorína a rodinných domov, miestny rozhlas, vedenie verejného osvetlenia, strop kultúrneho domu, strecha obecného úradu a strechy rodinných domov, vyvrátené a rozbité je strešné okno na základnej škole a ďalší majetok. Aj tu následky mimoriadnej udalosti odstraňovali prevažne miestni obyvatelia s technikou. Celková škoda sa odhaduje do 2,5 milióna korún.
Po prudkej prietrži mračien nad Strážovským a Inoveckým pohorím 19. júna okolo 22. h sa prívalová vlna prehnala siedmimi obcami trenčianskeho obvodu. Najviac postihnutá bola Mníchova Lehota a Trenčianska Turná, ktorými sa prehnala takmer štvormetrová prívalová vlna a zasiahla všetky rodinné domy hraničiace s korytami potokov, ale aj niektoré vyššie položené domy, pretože kanalizácia nestačila odvádzať príliš veľké množstvo vody. Zaplavených bolo približne tristo rodinných domov. Podľa meraní v okolí týchto obcí spadlo až deväť centimetrov vody za hodinu. Na odstraňovaní následkov spôsobených povodňou tu s veľkým nasadením pracovali predovšetkým miestni obyvatelia s pomocou dobrovoľných hasičov a príslušníkov hasičského a záchranného zboru, ako aj zamestnanci miestnych podnikov s mechanizmami. Na poriadok dohliadali príslušníci štátnej i miestnych polícií.
Starostovia najviac postihnutých obcí František Ježík z Trenčianskej Turnej, Miroslav Ďuráči zo Soblahova a Jozef Kováč z Mníchovej Lehoty s pracovníkmi obecných úradov pri odstraňovaní následkov povodní preukázali mimoriadne organizátorské schopnosti. Výška spôsobenej škody zatiaľ nie je vyčíslená.
Obvodná povodňová komisia sa v súčasnosti aktivizuje na verifikácii nákladov vynaložených na záchranné práce a na určovaní výšky škôd spôsobených povodňami na majetku občanov, obcí, štátu, podnikateľských subjektov a ostatných právnických osôb. Povodňami bol zasiahnutý aj Soblahov, čiastočne Selec, Trenčín-miestna časť Belá, Nová Dubnica a okrajovo aj Dubnica nad Váhom.
Napriek značným škodám na majetku je pozitívne, že živelná pohroma si nevyžiadala obete na ľudských životoch, a to nielen vďaka duchaprítomnosti niektorých občanov, ale aj zásluhou profesionálneho konania príslušníkov záchranných zložiek, predovšetkým hasičského a záchranného zboru.
Po takýchto udalostiach sa obyčajne prijímajú preventívne opatrenia na ich elimináciu. V súčasnosti sa už dajú zistiť a predpovedať náhle prívalové dažde v určitých lokalitách. Treba uvažovať nad možným prenášaním takýchto informácií do ohrozených oblastí, ale aj nad tým, ako v čo najkratšom čase takúto informáciu využiť, ak už nie na úplnú elimináciu, tak aspoň na zmiernenie následkov prietrží. Určite sa však dajú dopredu vykonávať opatrenia na spriechodnenie potokov a ich okolia vykášaním trávy a ich čistením. Neviem si ani len predstaviť, čo by prívalová vlna vysoká 3-4 m urobila napríklad v Kubrickej doline. Ale to je iba jeden prípad z mnohých.
Autor: František Mikuš