Trenčín – V bezprostrednej blízkosti sobášnej siene v centre mesta by už v budúcom roku mali obyvateľom a návštevníkom Trenčína slúžiť luxusné verejné toalety. Na kamennom schodisku, ktoré je hneď vedľa budúcich toaliet, sa pritom desaťročia fotografujú čerství trenčianski mladomanželia. Mestskí poslanci vyčlenili na výstavbu bezbariérových toaliet 3,65 milióna korún.
Podľa hovorcu Mestského úradu v Trenčíne Tibora Hlobeňa je to radikálna reakcia na problém absencie verejných sociálnych zariadení v centre mesta. V samotnom historickom centre Trenčína sa totiž žiadne podobné zariadenie nenachádza. „Jediné klasické funkčné verejné WC je na vzdialenom Námestí svätej Anny a ďalšie v reštaurácii v mestskom parku, kde však majiteľ túto službu nepropaguje,“ hovorí Hlobeň.
Podľa architekta Júliusa Brunu asi nikto v Trenčíne potrebu takejto investície nespochybňuje. „Načo nám ale budú také luxusné toalety a na tak nevhodnom mieste?“ pýta sa. Podľa neho vybraná lokalita nesie isté kultúrne kvality a je prirodzenou križovatkou pohľadov v meste. „V centrách kultúrnych miest sa zvyknú na takéto plochy umiestňovať dôstojné sochy, pomníky alebo fontány. Viete si predstaviť verejné záchody uprostred pražského Staromáku? Takéto toalety môžu byť aj pozlátené, ale stále to budú len WC,“ myslí si. Podľa člena komisie kultúry a cestovného ruchu mestského zastupiteľstva Martina Barčáka je však presný opak pravdou. „Ja som tiež chodil po svete a každé historické turistické mesto dáva verejné toalety tam, kde ich turisti vedia nájsť, aby sa dobre cítili,“ mieni. Ďalším dôvodom na umiestnenie WC na Sládkovičovu ulicu je podľa neho to, že je to jediné miesto, ktoré znesie modernistickú výstavbu. Sobášna sieň je totiž súčasťou tej časti mestského úradu, ktorý bol budovaný za socializmu. „Verejné WC bude schované pod nástupným plató, vôbec nezasiahne do okolia. Bude zapustené asi 1,5 m do zeme,“ hovorí hlavná architektka mesta Trenčín Adriana Mlynčeková.
Podľa Brunu však ide o velikášske riešenie radných. „Ja nemám nič proti terajším poslancom, ale toto ich rozhodnutie nepovažujem za šťastné. Chceli sa megalomansky vytiahnuť, že konečne po rokoch vyriešili veľký problém Trenčína. V blízkosti je ale dostatok priľahlých uličiek, kde by sa do podzemia ísť nemuselo a takéto zariadenie by sa tam hodilo podstatne viac,“ dodáva. Hovorca mestského úradu Tibor Hlobeň oponuje, že ide o bezbariérové toalety a ich vybudovanie si vyžadujú dostatočne veľkúplochu.