Ad/ Trenčiansky hradný múr

Zrútenie časti vonkajšieho opevnenia (úvahy, spomienky, otázky)

O Trenčiansky hrad sa zaujímam od r. 1976 (jeho históriu a stavebný vývoj), hrad je mojím koníčkom, a preto sledujem s veľkým záujmom, čo sa deje s hradom, a hlavne s hradným múrom, ktorý sa 7. marca 2003 zrútil. Odvtedy počúvam a čítam, že:
• hradba (múr), ktorá sa stáročiami zavážala zeminou, bola príliš úzka • boli tu 4-metrové nánosy zeminy • kyslé dažde spôsobili eróziu muriva a jeho následný rozpad • zemina netlačila na múr, ale najpravdepodobnejšie sa murivo zrútilo vlastnou váhou • znížením úrovne terénu sa odstráni chyba minulosti.
K tomu len toľko: To, čo sa dialo s múrom za posledných 10 rokov, je jasne zdokumentované na mnohých farebných pohľadniciach, ktoré sa predávali a predávajú. Veľký fľak na múre, ktorý sa šíril zospodu, bolo dobre vidieť z Mierového námestia. Ten upozorňoval na pôsobenie vody v zemine, ktorou je zahrnutý múr zvnútra. Odkiaľ sa tu vzala voda? Po dostavaní a zastrešení Zápoľského paláca zviedli dažďovú vodu zo striech do plytkej priekopy a odtiaľ sa dostala do zeminy, rozhrnutej pozdĺž múru. O vedľajší múr, o ktorý majú odborníci veľký strach, aby sa nezrútil, a kvôli ktorému vybudovali oceľové bariéry so sitom za niekoľko stotisíc, by som strach nemal a vôbec si nemyslím, že by ho bolo treba rozobrať. Tento múr, na rozdiel od toho, čo spadol, je postavený tak, že už pri jeho stavbe ho „odvetrali“ a potom zahrnuli zeminou. Nikdy sa v ňom neobjavili nijaké fľaky.
V súvislosti so zrútením hradného múru sa vrátim o 23 rokov späť a spomeniem nepríjemný zážitok, ktorý sa mi stal na hrade. V auguste roku 1979 práve vrcholili stavebné práce na Matúšovej veži v súvislosti s blížiacim sa otvorením veže pre verejnosť v rámci osláv 1800. výročia rímskeho nápisu (veža bola pre verejnosť zatvorená od r. 1976). V tomto roku som dostal od dr. Nešporovej z Trenč. múzea písomné povolenie na voľný vstup na hrad, nakoľko ma poznala a vedela, že sa dlhšiu dobu systematicky zaujímam o stavebný vývoj hradu a jeho históriu. V tomto roku bola ešte horná palácová časť hradu pre verejnosť zatvorená, nakoľko tu prebiehali rekonštrukčné práce. Za celý rok som navštívil hrad 17-krát. Začiatkom augusta som prišiel na hrad do priestoru pri Jeremiášovej bašte, kde som uvidel kopy zeminy a sutiny, ktorú sem navozili nákladné autá. O týždeň neskôr som tam bol znova a neveril som vlastným očiam – veľké kopy zeminy boli rozhrnuté pásovým traktorom pozdĺž múru (toho, čo teraz spadol) a nahrnuté do hlbokej priekopy pod mostom, ktorým sa vchádza do palácovej časti cez Ilešházyho bránu. Na druhý deň som napísal list na ONV, odbor kultúry a školstva s otázkou, kto dal príkaz na zahrnutie priekopy, ktorá podtrhovala nedobytnosť horného hradu. Asi za tri dni som dostal odpoveď. V liste mi napísali, že je dobre, keď sa zaujímam o dianie na hrade, že zahrnutie je len dočasné riešenie a neskôr sa to bude upravovať. Boli to dva riadky. V ďalších už autorka nebola taká ústretová, ale zaútočila na mňa, či neviem, že hrad je pre verejnosť zatvorený, či si uvedomujem, že som tu mohol prísť k úrazu, ako som sa sem dostal a kto ma vôbec na hrad pustil. Moja pripomienka bola zrejme prekonzultovaná s majstrom, ktorý tu riadil rekonštrukčné a murárske práce a na hrade som sa s ním viackrát stretol. Ten ma pri ďalšej návšteve hradu slovne napadol, že ako si dovoľujem sem chodiť a sliediť tu, a čo sa o všetko starám! Matúšovu vežu vtedy, ani s veľkým úsilím, pre verejnosť neotvorili. Otvorili ju až 16. mája 1981, ale to je už o inom.
Dnes, po mnohých rokoch, sa pýtam: Nebol aj toto prvý krôčik k tomu, čo sa odohralo 7. marca 2003? Muselo to tak byť? Nedalo sa s tým nič robiť?

SkryťVypnúť reklamu

• Ivan Šarvaic


Stanovisko k zrúteniu sa hradného múru Trenčianskeho hradu

K napísaniu tohto stanoviska ma prinútila skutočnosť, že zrútenie hradného múru je vysvetľované v niektorých médiách spôsobom, pri ktorom sa následok vydáva za príčinu. Považujem za potrebné vyjadriť sa k niektorým tvrdeniam, pretože som presvedčený, že prírodné javy sa stále riadia zákonom kauzality.
Prvotnou príčinou z radu následných príčin zrútenia hradného múru bola niekoľko metrov vysoká vrstva zeminy za múrom, ktorá tam bola umelo vytvorená do takej výšky. Svedčila o tom aj jej textúra (rôznofarebná vrstevnatosť), ktorú bolo možné pozorovať po zrútení múru. Bližšie údaje o jej vzniku je možné nájsť v stavebnom denníku.
Vrstva zeminy sa svojou výškou i objemom stala dlhodobým akumulátorom vody z dažďa, snehu, ako aj vody zo striech Zápoľského paláca (z jednej odkvapovej rúry). Akumulovaná voda mohla potom trvale pôsobiť, mechanickými a chemickými procesmi zvetrávania, na kamene muriva a ich spojivo – maltu. Spolu s vodou, ktorá je podstatným faktorom možnosti vzniku zvetrávacích procesov, tu spolupôsobili aj niektoré ďalšie faktory zvetrávania: teplota vzduchu a zeminy (ich rozdiel) i pH vody. Vysvetľovalo by to skutočnosť, že spolu s veľkou časťou pôvodného múru sa zrútila prakticky aj celá časť nového múru z roku 1979. Je to viditeľné pri porovnaní fotografií múru spred a po jeho rekonštrukcii.
Dovolím si uviesť aj niekoľko poznámok k jednému z vystúpení Ing. Závackého v Trenčianskej televízii. Vychádzajúc z jeho tvrdenia: „Keby sme teraz pustili krabicu s kameňmi na zem, bol by v nej piesok“ (škoda, že to pred kamerou neurobil ako dôkaz), musel by sa na mieste dopadu múru nachádzať hlavne piesok. Ukážka drobivosti bridlice, čo je jej charakteristická vlastnosť, zvlášť, keď sa dlhú dobu nachádzala vo vlhkom prostredí, je bez udania jej podielu v murive (alebo jeho sutine), u odborníka neočakávaná. Ukážka dvoch úlomkov kostí bez udania ich pôvodu, veku a stratigrafickej polohy je dôkazom len toho, že tam boli. Uvádzanie účinku „kyslých dažďov“ bez uvedenia ich zloženia, pôvodu, množstva a doby pôsobenia možno považovať len za hypotetickú príčinu ad hoc. Napokon, keby padali, museli by pôsobiť na všetky múry hradu.
Pre záujemcov, ktorí radšej vedia, ako veria, odporúčam do pozornosti aspoň dve publikácie:
Konzervátorské praktikum (1972), vydalo Slov. národné múzeum a KOTLÍK P.: (1987) Chemie v práci konzervátora a restaurátora, ACADEMIA, Praha

SkryťVypnúť reklamu

• Ing. VojtechTichý

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 898
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 234
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 816
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 805
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 056
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 940
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 250
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Súbežná jazda retro autobusov a električky počas 110. výročie jej prevádzky na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice.

Na historickú železničnú trať medzi Trenčianskymi Teplicami a Trenčianskou Teplou vyrazí v nedeľu na tradičnú príležitostnú jazdu veľkonočná električka.


TASR
Kraj vozovky rozrýva divá zver. Blato často končí na vozovke a ohrozuje cyklistov.

Blato na ceste má na svedomí divá zver.


  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 056
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 940
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 250
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu