Podľa nich je v rozpore s kľúčovým zákonom určujúcim dianie v meste – územným plánom. Ten neráta ani s postavením nového železničného mosta, ani s búraním žiadnych domov či so zbúraním dvoch bazénov letnej plavárne.
Presne týždeň po uskutočnení mimoriadneho zasadnutia mestského zastupiteľstva, na ktorom sa o modernizácii variantom č. 1 rozhodlo, preto spomenutí poslanci podali podnet na okresnú prokuratúru, v ktorom žiadajú, aby bol preverený súlad uznesenia s uzemným plánom, ako aj so stavebným zákonom. Zároveň listom požiadali primátora Trenčína Branislava Cellera, aby schválené uznesenie nepodpisoval.
Podľa poslanca Róberta Lifku občania momentálne vnímajú, že mestské zastupiteľstvo už o modernizácii železnice rozhodlo: „Myslím, že to bolo pod vplyvom lobingu súkromnej firmy a pod politickým tlakom. Občania sa však nemusia báť, že týmto sa to končí, pretože aj na celoštátnej úrovni už boli mnohokrát prijaté zlé zákony, ktoré boli následne zrušené. Takto zrušené môže byť aj uznesenie o modernizácii železnice.“
Samotné mesto sa k podaniu zatiaľ nechce vyjadrovať. Ako uviedol tlačový tajomník mestského úradu Tibor Hlobeň, ani primátor Branislav Celler sa nevyjadrí, pokiaľ nebude mať informácie o podaní z prokuratúry. List poslancov podľa Hlobeňa zatiaľ (do štvrtka) na mestský úrad nedostali.
Okresný prokutáror Milan Marko pre naše noviny potvrdil zaevidovanie podnetu. Vec pridelí pravdepodobne prokurátorovi Gabrielovi Žedényimu, ktorý si vyžiada spisový materiál a následne ho preskúma. Lehota na vybavenie podania sú dva mesiace. „V prípade, že by uznesenie bolo v rozpore so zákonom, prokurátor môže voči nemu vzniesť protest, ktorý však poslanci nie sú povinní rešpektovať. Ak by k tomu došlo, môžeme sa obrátiť na súd s návrhom, aby uznesenie zrušil,“ vysvetlil procesný postup okresný prokurátor Marko.