Budú v ňom umiestnené tabule s menami takmer 500 obetí z radov židovského obyvateľstva mesta a okolia.
Podľa Alžbety Schickovej z miestnej náboženskej obce, výstavba pamätníka je zatiaľ v štádiu príprav projektu. Je už hotová podrobná vizuálna počítačová štúdia pamätníka, ktorú nezištne vytvorila rodáčka Bánoviec nad Bebravou architektka Anna Pernecká. Myšlienku podporilo aj mestské zastupiteľstvo. Jeho realizácia je však podmienená finančnými prostriedkami. Predbežný rozpočet ráta s takmer 700 tisíc korunami. Mali by ich získať predovšetkým od darcov, rodákov a ich potomkov a príbuzných obetí zo Slovenska i zo zahraničia, ale aj od Ústredia židovskej obce v Bratislave a z prostriedkov Rady pre odškodnenie obetí holokaustu v SR.
V Bánovciach nad Bebravou žilo pred začiatkom druhej svetovej vojne takmer 500 židovských obyvateľov. V meste im patrilo až 90 percent obchodov, dva peňažné ústavy, štyri advokátske kancelárie a z troch lekárov boli dvaja Židia. V meste sídlil aj hlavný rabín s pôsobnosťou pre 63 okolitých obcí. Prvé protižidovské opatrenia prijali v meste už v novembri 1938, keď muselo odísť 46 osôb, ktorí v ňom nemali domovské právo. V ďalších rokoch nasledovalo konfiškovanie ich pôdy, likvidovanie židovských živnostníkov a potom aj likvidácia a arizácia židovských podnikov. Postupne z celého okresu odtransportovali, najskôr do pracovných a potom do koncentračných táborov, 490 Židov, čo bolo takmer 80 percent. V roku 1942 ešte v tomto regióne na prezidentskú výnimku žilo 131 židovských obyvateľov. Po potlačení SNP sa však deportácie rozbehli nanovo. Po vojne sa domov sa vrátilo len 30 Židov.
Cintorín bol niekoľkokrát terčom útoku vandalov. Naposledy vlani mladiství skíni pováľali a zničili asi 30 náhrobných kameňov. Vinníkov polícia zistila a súd im vymeral trest. Teraz sú už náhrobné kamene obnovené a na svojom mieste. Všetky práce museli zaplatiť rodičia vandalov, pričom pomohlo aj mesto.