
úra. Samosprávny kraj stavenisko odkúpil od Krajského úradu v Trenčíne za 50-tisíc korún. Úradná hodnota stavby je pritom až 54 miliónov.
Podľa prednostu Krajského úradu v Trenčíne Daniela Gajdoša je dôvodom symbolickej ceny predaja okolnosť, že kategória verejnej správy spadá do oblasti verejného záujmu. „Plných 54 miliónov by sme vyžadovali, ak by o kúpu prejavila záujem súkromná spoločnosť. V prípade predaja objektu samosprávnemu kraju by sa trvaním na takejto cene vlastne prelialo 54 miliónov zo štátneho rozpočtu na vyšší územný celok a potom naspäť z VÚC do štátneho rozpočtu. A to nemá logiku,“ vysvetlil Gajdoš.
Na mieste staveniska mala pôvodne vyrásť dominantná pätnásťposchodová budova štátnej správy, výstavbu ktorej naplánovala ešte vláda Vladimíra Mečiara. Základy stavby začali kopať v roku 1997, keď bol prednostom krajského úradu Milan Topoli. Práve podľa neho Trenčania stavbu nazývajú aj Topoliho jamou. Po nástupe vlády Mikuláša Dzurindu sa však megalomanská stavba zastavila. Štát na nej stihol za necelé dva roky preinvestovať 107 miliónov, hoci sa podarilo vybudovať len základy. Odvtedy sa krajský úrad pokúšal stavbu s rozlohou viac ako 3500 metrov štvorcových predať. Topoliho jamu ponúkali Sociálnej poisťovni, Národnej banke i mestu, záujem však prejavili len zástupcovia Trenčianskeho samosprávneho kraja. Nesúhlasili ale so stanovenou cenou 54 miliónov. Prednosta krajského úradu Daniel Gajdoš preto spolu so zástupcami samosprávneho kraja iniciovali zmenu účelu stavby, aby sa mohla odpredať za symbolickú cenu. Suma 50-tisíc korún, ktorú stanovilo ministerstvo financií, vyjadruje administratívne náklady, ktoré štát na predaj objektu vynaloží. Podľa Gajdoša sa tak pre jeho úrad skončila obrovská trauma, vlečúca sa ešte z čias predchádzajúcej politickej éry.
Ako bude sídlo samosprávneho kraja a prokuratúry vyzerať, však ešte noví vlastníci nevedia. „Malo by ísť o 5 až 8-poschodovú budovu za asi 200 – 250 miliónov,“ odhadol projekt predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Štefan Štefanec. Jeho úrad v súčasnosti pôsobí v prenajatých priestoroch, ktoré si ročne vyžiadajú takmer 3 milióny korún na nájomnom.
Proti kúpe kriticky vystúpil iba predseda finančnej komisie samosprávneho kraja Jozef Trstenský. „Kúpa za 50-tisíc je dobrá, ale tá následná investícia je zbytočná. Musíme investovať 200 miliónov, ktoré nemáme a budeme si ich musieť požičať. Existencia krajských úradov je podľa všetkých trendov len dočasná, po ich zrušení sme mohli sídliť v uvoľnených priestoroch a peniaze minúť rozumnejšie,“ dôvodil svoj nesúhlas Trestenský.