Aj preto trenčianskomitickí poslanci prijali VZN upravujúce podmienky na malý odber kyselky.
„Iba nedávno sme v centre obce dali do užívania kamenný altánok, kde sme umiestnili dva vývody s kyselkou. Chceli sme tak vytvoriť príjemné kultúrne prostredie. Aj voda rýchlejšie tečie, a preto sa už nevytvárajú také rady ako na predchádzajúcom mieste. Zmenil sa aj čas na odber minerálnej vody - denne od 8. h do 21. h,” vysvetľuje starosta Trenčianskych Mitíc Dušan Rozemberg.
Okolie altánku je pekne upravené, je tu miesto i na parkovanie. Nechýbajú ani nádoby na smeti a vrecia na pet-fľaše, pretože v obci je zavedený separovaný zber. „Napriek tomu, že sme vyvesili VZN určujúce podmienky na odber vody a ustanovenia na dodržiavanie čistoty pri vývodoch kyselky a v okolí, mrzí nás, že sa ľudia stále nenaučili dodržiavať čistotu,” so sklamaním hovorí starosta.
Hoci sa obec snaží vytvoriť nielen pre Mitičanov, ale aj občanov prichádzajúcich zo širokého okolia, dobré podmienky na to, aby si zadarmo mohli nabrať kyselku, ktorú dnes už kupujeme v obchodoch, správajú sa tak, akoby ani nedokázali oceniť túto bezplatnú službu. Alebo to svedčí o totálnej nekultúrnosti časti spoluobčanov?
„Prečo strkajú pet-fľaše do malých nádob, keď sú na to vrecia, a prečo rozhadzujú po okolí uzávery, ktoré môžu hádzať do nádob na smeti? Našim obyvateľom sa nepáči ani to, že z dlhej chvíle sa rozliezajú po dvoroch a záhradách a všetko si obzerajú,” prezentuje nespokojnosť spoluobčanov Dušan Rozemberg.
Ľudia pri altánku sa stále striedali. Prichádzali pešo, na bicykloch, autami. Naplnili si fľaše a odchádzali. Skutočne, nezdržali sa dlho.
Na mitickú kyselku už roky chodí aj Anna Gunárová s manželom Vincentom z Bobota. „Všetko je lepšie ako na predchádzajúcom mieste. Len keby ľudia boli poriadnejší, nerobili neporiadok a dbali na hygienu. Obec umožní, aby si ľudia mohli nabrať výbornú vodu a aby to tu bolo pekné. A vidíte, niektorí si to vôbec nevážia. To je hanba,” hovorí Anna Gunárová. Akoby sme počuli mitického starostu.