Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Štefan Štefanec v utorok a stredu privítal zástupcu gubernátora Brestskej oblasti Konstantsina Piachka ako aj generálneho riaditeľa bieloruskej obchodnej komory Henadziho Prarouskiho. Pôvodne mal do Trenčína prísť priamo brestský gubernátor, kvôli zabezpečeniu volieb však napokon ostal doma.
Predseda Štefanec hostí previedol po trenčianskom hrade a výstavisku, bieloruská delegácia si prezrela aj zámok v Bojniciach. Nasledovalo stretnutie s primátorom Prievidze Jánom Bodnárom ako aj s niekoľkými podnikateľmi Trenčianskeho kraja. O háklivej situácii po voľbách v Bielorusku, ktoré väčšina zahraničných pozorovateľov označila ako nedemokratické, sa však nehovorilo. Štefanec to vysvetlil vzájomnou dohodou oboch strán. „Čo sa týka veľkej politiky, to nás ako zástupcov regiónov nezaujíma,“ povedal. Gubernátor i jeho zástupca sú pritom v Bielorusku vysoké funkcie podliehajúce priamo prezidentovi. Podľa pozorovateľa OBSE Balázsa Jarábika z nadácie Pontis, ktorý sa zúčastnil víkendových volieb priamo v Bielorusku, gubernátorov i ich zástupcov vymenúva prezident, „takže patria medzi silných Lukašenkových mužov.“ Štefanec naopak hovorí, že by nebolo taktické Bielorusov „nejako napomínať“, keďže ide o zástupcov samosprávy, a preto „nie je vhodné hodnotiť úroveň demokracie na celoštátnej úrovni.“ Podľa Štefanca samosprávy nových členských krajín vyzýval „ku komunikácii s východnými regiónmi mimo EÚ priamo Brusel.“
Štefanec však priznáva, že kontakty s oficiálnymi bieloruskými predstaviteľmi sú ich vlastnou iniciatívou. Podľa Jarábika by k podobným kontaktom dochádzať malo, pretože izolácia Bielorusku škodí. Zároveň si však myslí, že ignorovanie porušovania demokracie v Bielorusku vydáva „veľmi zlý signál o Slovensku smerom von.“ Podľa politológa Ľuboša Kubína mal samosprávny kraj vzhľadom na priebeh volieb v Bielorusku „návštevu zrušiť, alebo preložiť, alebo sa o situácii v Bielorusku otvorene vyjadriť“. Kubín je presvedčený, že keď sa už bieloruská delegácia na Slovensku ocitla, bolo základnou povinnosťou hostiteľských politikov vyjadriť sa k povolebnej situácii v Bielorusku. „Zhodenie tejto témy pod stôl je škandalóznym počínaním predstaviteľov trenčianskeho vyššieho územného celku, keďže to nahráva Lukašenkovým argumentom o akceptácii jeho politiky na Slovensku,“ myslí si politológ.