Ďalšie stoja, a ostatné ukazujú úplne iný čas. A potom vyznajme sa v časopriestore Trenčína!
Pravé poludnie. Všetky hodiny viditeľné pri potulkách mestom, by mali ukazovať rovnaký čas. No nie je to tak. Presne dvanásť hodín ukazujú len hodiny na mestskej veži a súkromné digitálne hodiny umiestnené na budove Tebys-u na Námestí sv. Anny. Hodiny na evanjelickom kostole na Vajanského ulici (oproti hromadnému parkovisku) idú o dvadsať minút dopredu. A pritom sú dôležité pre mnohých ľudí, ktorí čakajú na autobus na neďalekej zastávke. „Neviem, že idú až tak nepresne,“ hovorí Ján Bunčák, farár evanjelickej cirkvi. „Ak áno, tak len preto, že hodinový stroj je starý. Na zakúpenie digitálneho stroja by sme potrebovali viac ako stotisíc korún. Radujeme sa, že hodiny vôbec idú a keď sa v nich niečo pokazí, ťažko sa zháňajú náhradné súčiastky.“ Z času na čas odchýlku od správneho času upraví človek, ktorý sa o ne stará. Aj to je ale pre jedného človeka veľmi komplikovaná úloha. Jedna osoba musí byť v stroji a druhá mu vonku na parkovisku ukazuje alebo zakričí, ako hodiny nastavil.
Hodiny na veži kostolíka na Námestí sv. Anny stoja už dlhší čas! „Prišiel so sem v júli, no už vtedy boli pokazené,“ povedal rektor kostola Pavol Benko. „K hodinám som sa ešte nedostal, starám sa predovšetkým o ľudí. Samozrejme, keď to bude možné, pozriem sa aj na tento problém. Zatiaľ tu však máme dôležitejšie veci, ktoré kostol potrebuje, napríklad vodovod.“ „Pred asi šiestimi rokmi sa hodiny opravovali, no vydržali ani nie mesiac,“ hovorí staršia pani vychádzajúca z kostola. „Keď potrebujeme vedieť, koľko je hodín, pozrieme sa na tamtú budovu,“ ukazuje prstom na digitálne hodiny, kde sa vždy upierajú zraky ľudí, vychádzajúcich z kostolíka alebo cestujúcich v autobusoch MHD.
Hodiny umiestnené na budove bytového podniku Tebys, sú skutočnou raritou. Trenčania si už na ne zvykli a vedia, že vždy idú presne! V polminútových intervaloch ukazujú najskôr čas, potom dátum i teplotu vzduchu. Ako mechanické ich spustili do prevádzky v roku 1994, o päť rokov neskôr ich prerobili na digitálne. „Predtým sa častejšie kazili a ukazovali nepresný čas,“ hovorí Anton Prno z bytového podniku Tebys, ktorý hodiny prevádzkuje.
„Vieme, že idú o jednu hodinu dopredu,“ hovorí Alžbeta Vevurková zo súkromnej bratislavskej firmy, ktorá prevádzkuje stĺpové hodiny pri Dome knihy (bývalý hotel Trenčan). „Minulý týždeň nám to občania nahlásili.“ Tvrdí, že v najbližších dňoch ich určite napravia. Podľa nej sa na nich niekedy pokazí strojček a treba ho prečistiť. Ale technik to vždy dá do poriadku.“
Zvláštnym úkazom sú stĺpové hodiny na pešej zóne pri obchodnom stredisku Centrum. Majú štyri strany a na každej ukazujú iný čas! Presný je len na jednej. Keď tá ukazuje napríklad sedem ráno, na druhej je pol deviatej a na ďalšej šesť hodín. A k tomu všetkému akoby ani nemali majiteľa! Nepatria ani mestu, ani bývalému Kultúrnemu a metodickému centru OS SR a mobilné číslo napísané na stĺpe hodín je stále nedostupné.
Zo soboty na nedeľu platí zimný čas. Koľko verejných hodín nastavia majitelia podľa neho?