Vedenie školy ich tak zapojilo do projektu mobility s názvom „Rozvoj profesijnej zručnosti študentov v nemecky hovoriacich krajinách EÚ. Takmer 160-tisícový projekt bol financovaný Národnou agentúrou programu Leonardo da Vinci, z vlastných zdrojov a z príspevku Občianskeho združenia Rada rodičov pri SOU strojárskom.
Štvrtáci zo študijného odboru mechanik-elektronik a elektrotechnik, ktorí boli vybratí v spolupráci s učiteľmi jazykových a odborných predmetov, majstrov odborného výcviku a triednych učiteľov, sa počas pobytu zdokonalili hlavne v nemeckom jazyku a odborných zručnostiach. Cieľom projektu bolo rozvíjať systém odbornej prípravy pomocou nadnárodnej spolupráce so zahraničnou firmou. Pobyt im sprostredkovala vedúca projektu Andrea Liptáková, učiteľka odborných predmetov, prostredníctvom Slovákov pracujúcich v tamojšom meste. „Pri hľadaní partnera sme vychádzali z potreby umiestniť žiakov priamo do konkrétnej firmy, kde by získali praktické zručnosti a zároveň prehľad o fungovaní malého podniku,“ hovorí A.
Liptáková. „Prvý týždeň sa oboznámili s pracoviskom a chodom celej firmy, vykonávali jednoduché pomocné práce a oboznamovali sa s novým prostredím. Druhý týždeň boli zaradení na konkrétne pracovisko, pozorovali činnosť zamestnancov a zároveň im pomáhali s prácou. Tretí týždeň pracovali pod dohľadom inštruktora a posledný už samostatne.“
„Počas pobytu sme sa dozvedeli veľa nových vecí pri práci s autami, od výmeny oleja, bŕzd, pneumatík až po nastavovanie svetiel,“ hovorí za všetkých Branislav Makiš a pokračuje: „Pracovali sme od ôsmej ráno do šiestej večer, o dvanástej sme mávali hodinovú obedňajšiu prestávku.“ Pre Petra Ondrišáka bol kritický najmä prvý týždeň, kedy mali problémy sa dohovoriť. „Tamojší zákazníci nás zo začiatku považovali za Ukrajincov a mysleli si, že im ukradneme šrot z auta,“ hovorí Peter, ktorý sa zaoberal kompletnými servisnými prehliadkami.
Richarda Bulku zaujal prístup vedenia firmy, ktoré sa k nim chovalo naozaj ústretovo. Lukáša Maršalku teší, že sa mohol viac zdokonaliť v nemčine, ktorú, rovnako ako jeho rovesníci, využije aj v budúcnosti, kedy chcú rozhodne opäť vyskúšať zahraničie, tentoraz však na vlastnú päsť. Láka ich vidina lepšieho zárobku i pracovných podmienok. V zahraničí budú môcť využiť aj doklad o absolvovaní odborného výcviku, ktorý im vystavilo vedenie firmy.
„Chceli sme si vyskúšať, ako sa naši chlapci vedia prispôsobiť novým pracovným podmienkam v zahraničí,“ tvrdí riaditeľ školy Ľubomír Chochlík. Podľa neho to nebol posledný takýto projekt. V tomto školskom roku škola pripravuje ďalší. Tentoraz by za pracovnými skúsenosťami do Nemecka malo na jeden alebo dva týždne vycestovať niekoľko žiakov aj s pedagógmi.