Kontrolórka Anna Chalupková totiž zastáva aj post poslankyne dubnického mestského zastupiteľstva, zároveň je i poslankyňou Trenčianskeho samosprávneho kraja. Novela zákona o obecnom zriadení, ktorá je účinná od 1. júla 2004, totiž považuje funkciu hlavného kontrolóra za nezlúčiteľnú s funkciou poslanca obecného zastupiteľstva. Znenie zákona však nedefinuje, či ide o nezlúčiteľnosť i v prípade, ak jedna osoba zastáva obe funkcie, ale v odlišných obciach.
Mestský úrad v Dubnici nad Váhom preto v tejto veci požiadal o stanovisko Úrad vlády SR i ministerstvo vnútra. Právnik a riaditeľ Odboru boja proti korupcii Úradu vlády SR Ján Hrubala v stanovisku píše, že „hlavný kontrolór obce nemôže byť poslancom obecného zastupiteľstva, pričom ide o nezlučiteľnosť absolútnu“. Podľa Hrubalu nie je dôležité, či hlavný kontrolór vykonáva funkciu kontrolóra v inom meste, ako vykonáva funkciu poslanca. Prednosta Mestského úradu v Dubnici nad Váhom Miroslav Olaš tvrdí, že podobné stanovisko im zaslalo aj ministerstvo vnútra. „Konštatovali, že keby sme to mali brať úplne striktne, tak by nemala zastávať obe funkcie, ale právne názory vraj na to nie sú jednoznačné,“ hovorí Olaš. Na základe týchto stanovísk sa dubnický mestský úrad rozhodol skontaktovať s mestským úradom v Trenčianskych Tepliciach. „Názor úradu vlády sme im doručili, teraz to už je problém Trenčianskych Teplíc a pani Chalupkovej,“ povedal Olaš.
Primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Bartek tvrdí, že bude stanovisko úradu vlády rešpektovať a na decembrovom mestskom zastupiteľstve predloží poslancom návrh na rozviazanie pracovného pomeru s hlavnou kontrolórkou. „Zatiaľ som sa s kontrolórkou o tom nerozprával, stále sa môže jednej z funkcií vzdať aj sama. Pokiaľ tak neurobí, budem musieť navrhnúť jej odvolanie,“ povedal primátor. Anna Chalupková zatiaľ nevie, ako sa zachová. „Rozhodnem sa až keď k tomu príde,“ hovorí. Podľa nej sú však obe funkcie, ktoré zastáva, zlúčiteľné. „Funkciu kontrolóra vykonávam v inom meste ako poslaneckú. Nevidím v tom problém,“ tvrdí. Za pravdu jej dáva aj riaditeľka legislatívnej sekcie kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska právnička Daniela Franzenová. „Nemá to logiku, aby sa toto ustanovenie vzťahovalo aj na inú obec. Z kontextu a logiky celej samosprávy vyplýva, že to nie je v rozpore,“ vraví. Podľa ZMOS-u je tento prípad skôr ojedinelý. „Zatiaľ som o podobnom probléme nepočula,“ hovorí tlačová hovorkyňa ZMOS Oľga Gáfriková.