Stratégia má byť doplnkom k Hospodárskemu a sociálnemu plánu rozvoja mesta Trenčín, ktorý vypracovala nadácia F. A. Hayeka a o ktorom sme nedávno informovali aj my. Zaujímal nás pohľad experta „z vonku“, a preto sme oslovili riaditeľa agentúry Petra Németha.
Čo vyplynulo z vašej doterajšej práce?
Spoluprácu na stratégii vnímame ako možnosť etablovať sa v regióne, ktorý je pre nás zaujímavý a o ktorom sme zistili, že má v oblasti cestovného ruchu obrovský potenciál. Trochu nás zaskočilo že to, čo my vnímame ako pozitívum, Trenčania často vnímajú ako problém. Osobne som očakával, že najväčším portfóliom Trenčína bude jeho hrad a s ním súvisiace aktivity. Na základe osobných rozhovorov a zhromaždených údajov mám však pocit, že hrad je vašou najväčšou starosťou. Nešťastný pád múru len zvýraznil problémy, ktoré tu existovali.
V Trenčíne sa v poslednej dobe veľa diskutuje o vhodnosti komerčného využívania hradu. Aký je váš názor?
Získali sme informáciu, že ročne navštívi Trenčiansky hrad 120 tisíc ľudí, čo je jedna z troch najväčších návštevností hradu, ako pamiatky na Slovensku. Na druhej strane sme sa dozvedeli, že kapacita hradu je 150 tisíc návštevníkov - návštevnosť je teda veľmi blízko kapacite, a tá sa prekročiť nedá. Chápem pamiatkárov a ich záujem chrániť unikátnu pamiatku. Myslím, že ideálom by bolo nájsť primeraný kompromis medzi požiadavkami pamiatkárov a myšlienkami mesta, TSK, či podnikateľských skupín. Podľa mňa je nereálne plánovať na hrade reštauráciu pre tisíc návštevníkov, je to nerealizovateľný projekt. Na druhej strane, možno malá sieť suvenírových predajní veľmi jasného historického charakteru, možno malé občerstvenie s vyriešenými širšími súvislosťami - odpad, voda, príjazd odjazd na hrad, by mohli turistickú atraktivitu hradu zvýšiť. Nie smerom k rastu návštevnosti, lebo tá nie je malá. Otázne je, čo chcete s návštevnosťou urobiť, či chcete turistom predať nejaký výrobok alebo služby na hrade, alebo či ich chcete zaujať niekde v centre mesta.
Môže k zvýšeniu atraktivity prispieť i lanovka na hrad, o ktorej sa taktiež veľa hovorí?
Znie to nadnesene, ale aj v Monaku existuje lanovka do kráľovského paláca. Musí tam byť? Nemusí! Každý však o nej vie a je to ich neodškriepiteľné portfólio. Ak mesto, samosprávny kraj, podnikateľské subjekty, alebo akákoľvek iná inštitúcia nájde ekonomicky výhodnú cestu, ako lanovku sprístupniť, ja v tom nevidím absolútne žiadny problém. Trenčiansky hrad je krásny, unikátny, ale pre starších, imobilných, zdravotne postihnutých ľudí je nedosiahnuteľný. Divili by ste sa, aké je vysoké percento japonských turistov navštevujúcich Trenčín. Sú to všetko ľudia v dôchodkovom veku, ktorí už majú zdravotné ťažkosti. Osobne si myslím, že myšlienka lanovej dráhy je zo strategicko-koncepčného hľadiska pre mesto vynikajúcim krokom, len je potrebné prediskutovať za akých podmienok lanovka bude fungovať.