í poslanci z mestských častí. Predseda mestskej časti Ján Babič tvrdí, že bolo porušené uznesenie mestského zastupiteľstva. Podľa Babiča by klzisko mala každý rok využívať iná mestská časť. „Kúpili sme mobilnú ľadovú plochu! Mala by preto byť prístupná všetkým obyvateľom mesta, a teda aj tým v okrajových častiach,“ hovorí. Výbor mestskej časti Sever preto ešte v marci požiadal, aby bolo klzisko tento rok umiestnené na Clementisovej ulici na trenčianskej Sihoti. Ján Babič následne požiadal o prípravu umiestnenia mobilnej ľadovej plochy na Sihoti aj mestskú radu. Tá však požiadavky mestskej časti nerešpektovala. František Kleman z mestského hospodárstva, ktoré má klzisko v správe, reagoval, že jeho umiestnenie v iných lokalitách nie je technicky možné, pretože konštrukcia je prispôsobená Štúrovému námestiu.
Mestský poslanec Martin Barčák tiež tvrdí, že ľadová plocha je „šitá na mieru námestia“. Povrch Štúrovho námestia je totiž šikmý, klzisko je z jednej strany položené na zemi, na opačnom konci stojí na 70 centimetrov vysokej konštrukcii. Podľa Miloša Slemenského, ktorý pomáhal pri zaľadňovaní klziska, by ľadová plocha mala ostať v centre. „Priťahuje sem turistov, ktorí by na sídliská nechodili,“ myslí si. „Umiestnením klziska mimo Štúrovho námestia by sme prišli o európsky unikát,“ dopĺňa Barčák. V strede klziska sa totiž nachádza socha trenčianskeho vodníka, ktorá v lete slúži ako fontána. Ján Babič však tvrdí, že ide iba o výhovorky. „Technici mi potvrdili, že nie je problém klzisko umiestniť inde. Budem opätovne žiadať, aby budúci rok klzisko umiestnili do niektorej z mestských častí,“ hovorí.
Mobilná ľadová plocha mala byť Trenčanom sprístupnená už v stredu 1. decembra, kvôli počasiu sa však termín posunul. Klzisko budú môcť záujemcovia využívať bezplatne od desiatej rána do deviatej večera. Dokedy bude ľadová plocha na Štúrovom námestí túto zimu korčuliarom slúžiť, záleží na počasí, demontovať by ju mali najneskôr do konca marca. Náklady na prevádzku klziska predstavujú zhruba 300-tisíc korún.
Autor: mp