Aj umelecké meno si odvodil od názvu svojho rodiska „Juro Trenčiansky“.
Hoci študoval právo, priťahovala ho predovšetkým kultúra, literatúra a publicistika. Spolupodieľal sa na dotváraní a obohacovaní kultúrneho života mesta. V 30-tych rokoch sa aktívne podieľal na činnosti Kruhu priateľov umenia pri realizácii pamätných Literárnych štvrtkov, neskôr, viac ako 20 rokov, umelecky viedol Divadlo poézie pri trenčianskej knižnici.
Do povedomia sa dostal ako básnik zbierkami Hluché ozveny a Zradná zem. V súčasnosti vydal zbierku básní Veterný kohút a tri knihy epigramov a aforizmov Kontraband, Letopisy a Glosy.
Pôsobil ako šéfredaktor a redaktor regionálnych periodík Hlas Nitrianskeho kraja, Považský hlas a Trenčianske noviny. Venoval sa, i v súčasnosti sa venuje, redakčnej a publicistickej tvorbe. Jeho najvýraznejší prínos zaznamenala oblasť knihovníctva, v ktorej pôsobil ako riaditeľ okresnej, neskôr krajskej knižnice takmer štvrťstoročie. Pod jeho vedením sa knižnica stala jednou z najpoprednejších knižníc na Slovensku. Jeho odborné pôsobenie presahovalo mestský, ale i krajský rámec. Zúčastňoval sa na riešení knižničných problémov na celoslovenskej úrovni ako predseda a člen najvyšších poradných knižničných orgánov.
Vďaka jeho odborným a jazykovým vedomostiam, neustálemu štúdiu archívnych i dobových prameňov, sa môže Trenčín prezentovať podrobne a komplexne spracovanými dejinami knižníc od roku 1900. Jeho pútavé, historicky overené články z minulosti Trenčína na stránkach regionálnych novín prinášajú vždy niečo nové, nepoznané, ukryté v prachu archívnych listín. Juro Gönci patrí k významným osobnostiam Trenčína ako človek vzdelaný, rozhľadený a plný invencie. Do ďalších rokov mu v mene knihovníckej verejnosti prajeme pevné zdravie a naplnenie jeho všetkých tvorivých nápadov.
Autor: ls