Utorok, 11. máj, 2021 | Meniny má BlaženaKrížovkyKrížovky

Skvelá motivácia - kto dá gól, dostane od rozhodkyne Vierky Kunovej pusu!

V regióne západného Slovenska okrem futbalových arbitrov evidujeme aj niekoľko prvých lastovičiek v podobe žien v rozhodcovskej rovnošate. Jednou z nich je aj Vierka KUNOVÁ, ktorá v rámci Oblastného futbalového zväzu v Trenčíne, ktorý zastrešuje okrem Tre

nčianskeho okresu aj ďalšie dva - okres Nové Mesto nad Váhom a Myjavu - je jedinou ženou, ktorá rozhoduje majstrovské stretnutia žiakov, dorastencov a mužov. Najviac ju vídať rozhodovať na zelených trávnikoch v oblasti Myjavy, nakoľko žije a pracuje v Senici. Doteraz však ešte nenašla v blízkom okolí žiadnu ženu, ktorá by ju chcela nasledovať, ba práve naopak, mnohé ju iba obdivujú, kde nabrala toľko elánu a odvahy na to, aby sa vôbec stala rozhodkyňou. Žena, pískajúca futbal na vidieku, je nepochybne raritou a asi aj ozdobou neúprosných mužských zápolení, kde neraz lietajú silné slová a taktiež aj hromy-blesky na výkony arbitrov. Práve zhovorčivá V. Kunová bola pre nás naozaj skvelou partnerkou na vzájomný predvianočný rozhovor nielen o futbale:

Skryť Vypnúť reklamu

VOLEJBAL
„Ku športu som po prvýkrát pričuchla ako osemročná na základnej škole v Senici, kde som aktívne hrávala volejbal. Tomuto športu som zostala verná aj na strednej škole, kde som ho hrala rekreačne a neskôr aj registrovane za chemickú školu v Bratislave.“ Popritom však odmalička chodievala s otcom na futbalové zápasy v Senici a neskoršie aj na Slovan Bratislava. Nečudo, že postupom času jej futbal doslova prirástol k srdcu.
Aktívne však futbal nikdy nehrala, nerátajúc zopár podnikových turnajov.
Dá sa teda konštatovať, že súčasná futbalová rozhodkyňa je odchovankyňou z iného športu - volejbalu. Treba však podotknúť, že určitý čas veľmi aktívne holdovala aj latinsko-americkým tancom.

LACA KUNU POZNÁ, ALE...
Pri počutí priezviska Kunová sa hneď každému priaznivcovi športu vynorí v pamäti meno skvelého bývalého futbalového reprezentanta a hráča Spartaka Trnava, terajšieho trénera Podbrezovej - Laca Kunu. Spoločné priezvisko je však iba zhoda okolností a náhody, nejde totižto o žiadny rodinný vzťah. Pani Kunová však aj napriek tomu pozná L. Kunu osobne.

Skryť Vypnúť reklamu

Z HOSPODÁRKY ROZHODKYŇA
V minulosti asi dva roky pracovala v Senici na futbalovom štadióne ako hospodárka. „Neraz som bola svedkom mnohých stretnutí, kde som mala možnosť vidieť aj to, ako rozhodcovia poškodili malých žiačikov. Bolo mi ich veľmi ľúto.“ Akosi jej to nedalo a rozhodla sa, že to sama skúsi s píšťalkou - s cieľom rozhodovať objektívnejšie a nepoškodzovať už tých najmenších vyznávačov futbalu. Keď odišla z postu hospodárky, po dlhšom váhaní prišlo definitívne rozhodnutie, že predsa len to skúsi ako rozhodkyňa. Absolvovala potrebný kurz a poďho na zelené trávniky s píšťalkou v ústach.

PIATY ROK ARBITERKOU
Odvtedy uplynulo presne už päť rôčkov. Premiérovým stretnutím v jej rozhodcovskej kariére bol duel prvého kola druhej triedy Dubovce - Rovensko (okres Senica), kde bola ako asistentka hlavného arbitra.
„Mojím výkonom boli všetci zainteresovaní milo prekvapení, keď záverečné skúšky som absolvovala v utorok a už na nedeľu som bola delegovaná na tento zápas.“ O tri týždne neskôr dostala ešte väčšiu dôveru, keď bola nominovaná ako hlavná arbiterka na majstrovské stretnutie Podbranč - Smrdáky, kde bola predtým ako asistentka. Domáci zvíťazili 4:2 a bol to dobrý zápas. Za spomínane päťročné obdobie jej čulej rozhodcovskej činnosti odpískala v ObFZ Senica dohromady 156 majstrovských stretnutí a v rámci ObFZ Trenčín 26 stretnutí. Všetky zápisy si odkladá do svojho archívu, lebo sa jej neraz zídu.

Skryť Vypnúť reklamu

MANŽEL JEJ NEVERIL
Manžel bol neveriacim Tomášom, lebo bol presvedčený o tom, že manželka rozhodcovské skúšky nespraví. Opak sa však stal pravdou, predsa len to dokázala a teraz iba ľutuje, že nezačala rozhodovať podstatne skôr, lebo mohla už pôsobiť vo vyšších súťažiach a nie rozhodovať iba zápasy tretej triedy. Nuž, raz darmo, ľudia sa väčšinou učia na svojich chybách...

KUNOVÚ INZULTOVALI V KUNOVE
V doterajšej kariére arbiterky má za sebou iba jednu inzultáciu - v Kunove (okr. Senica), kde ju napadol kapitán hosťujúceho mužstva. Neuvedomil si totižto, že dala pokyn k hre, hostia z rohového kopu dali gól, vzápätí ju sotil a udrel do ramena. Tým pádom odpískala koniec zápasu.

ZLANÁRIL JU V. SOLOVIČ
Vierkina sestra pracovala v kúpeľoch Smrdáky a zhodou okolností bývalý rozhodca a delegát Viliam Solovič zo Starej Turej tam chodieval na masáže.
Od nej sa dozvedel, že sestra rozhoduje futbalové zápasy v ObFZ Senica a ako arbiter ju chcel samozrejme spoznať. To sa nakoniec aj stalo a hneď za horúca jej dal ponuku, aby rozšírila ako prvá žena rozhodcovský zbor v ObFZ Trenčín. Argumentoval aj tým, že v trenčianskom regióne sú dobrí, úprimní ľudia a keď sama vycítila, že v ObFZ Senica nemá šancu sa presadiť, rozhodla sa pre susedný región. Absolvovala potrebné testy a stala sa arbiterkou Oblastného futbalového zväzu v Trenčíne, kde pôsobí už druhú súťažnú sezónu a je spokojná, lebo ľudia futbalu rozumejú.

RADA PÍSKA ŽIAKOM
Najradšej rozhoduje žiacke súťaže, lebo sú to vďační chlapci. Sama ich oceňujeme cukríkami po stretnutí, poprípade kapitánom odovzdá lízatká, za to, že napríklad slušne viedli svoje mužstvo, čo je pre nich určitým ocenením. „Radi na mňa potom všetci spomínajú a očakávajú, kedy im budem rozhodovať opäť, bez ohľadu na to, či vyhrajú alebo prehrajú.“

ZDENKA A DANIEL
sú deti rozhodkyne Vierky Kunovej. Daniel inklinoval k futbalu, trénoval a hrával futbal za žiakov, mal patričný talent, ale nakoniec sa mu po rôznych skúsenostiach prestal venovať. Neskôr, keď sa k futbalu znovu vrátil, už bolo vidieť, že má iné záujmy, ktoré uprednostnil. Dcérka Zdenka začala taktiež hrávať futbal za žiačky, ale jej neprajníci sa jej smiali, a preto sa preorientovala na hádzanú. Nie je však vylúčené, že bude nasledovať mamičku v rozhodcovskej rovnošate. „Na zápasy so mnou väčšinou chodí nielen môj otec, ale taktiež aj manžel Zdenko. Je to taká moja ochranka.“

COLINA A MICHEĽ
Jej vzorom v rozhodovaní sú dve svetové veličiny - taliansky arbiter Pierluigi Colina a Slovák Ľuboš Micheľ. Náš arbiter však doma nie je až taký výrazný ako je tomu v zahraničných zápoleniach.

CHCELI JU PODPLATIŤ
Ako sa V. Kunová sama vyznala, počas jej rozhodcovskej kariéry sa už vyskytli prípady, keď sa ju pred zápasom snažili podplatiť. Tak tomu bolo, najmä, keď ešte pískala v senickom regióne, kde má veľa bývalých spolužiakov a iných známych. Rezolútne ich financie odmietla - či už počas telefonického alebo osobného kontaktu. Všetkým záujemcom povedala, nech tie peniaze dajú radšej hráčom na pivo, alebo im kúpia lopty.

KTO DÁ GÓL, MÁ SLADKÚ PUSU
Dosť často sa jej stáva, že stretnutia, ktoré rozhoduje, končia väčšinou s malým počtom gólov (0:0, 1:1). Preto sa neraz zamýšľala nad tým, akou formou správne namotivovať hráčov, aby častejšie triafali do čierneho, lebo práve góly sú korením futbalu. Jej rozhodnutie je naozaj zaujímavé a veľmi lákavé - pred stretnutím povie obom kapitánom, okrem iných vecí aj to, aby povedali hráčom, že ktorí dajú gól, dostanú od nej po stretnutí sladkú pusu. Nuž, to sa určite oplatí a na jar očakávame patričný gólostroj v stretnutiach, ktoré sa budú hrať pod taktovkou V. Kunovej.

BRYNDZOVÉ HALUŠKY A PIVO
Medzi jej nadovšetko obľúbené jedlá patrí predovšetkým typické slovenské jedlo - bryndzové halušky. Z množstva nápojov veľmi obľubuje zlatistý mok - pivo.

UZDRAVENIE BRATA
Najkrajším vianočným darčekom, ktorý by ju pod stromčekom najviac potešil, je v prvom rade uzdravenie chorého brata. Zároveň je jej cieľom pôsobiť vo vyššej súťaži a rozhodovať aspoň zápasy v piatej lige. A to aj napriek tomu, že pracuje v trojsmennej prevádzke.

OBĽÚBENÉ MESTO - TRENČÍN
Aj keď sa narodila v Bratislave a chodila tam niekoľko rokov do školy a vehementne fandila Slovanu, jej najobľúbenejším mestom na Slovensku je práve Trenčín. Neraz sa verejne pohráva s myšlienkou, že by sa do tohto krajského mesta niekedy v budúcnosti aj presťahovala. Rada totižto chodí rozhodovať najmä tam, kde ešte nebola (rada spoznáva nových ľudí) a do regiónu v okolí Trenčína sa dostáva iba sporadicky - je to pre ňu veľká neznáma.

TRENČIANSKE NOVINY
Aj keď býva v Senici, sleduje ich pravidelne každý týždeň a rada si prečíta takmer všetky referáty z jednotlivých regionálnych futbalových súťaži. Poteší ju, keď ju naši spolupracovníci neraz pochvália, ale dokáže zniesť aj objektívnu kritiku. Vie oceniť fakt, keď sa jej zápas vydarí a za jej výkon ju rovnako pochvália či už domáci, alebo hostia, bez rozdielu na konečný rezultát.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 4. Zhodnotenie o desiatky percent. Toto sú najlepšie investície
 5. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 6. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 7. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 8. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 9. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 10. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 1. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 3. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 4. Posúvajú svet k lepšiemu: Sociálni inovátori
 5. Kupujete nový spotrebič? V PLANEO Elektro naň dostanete zľavu
 6. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 7. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 8. New financial contribution for meals vs. meal vouchers
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 10. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 1. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 16 105
 2. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 13 592
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 11 891
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 11 081
 5. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 9 483
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 9 465
 7. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 475
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 7 954
 9. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 6 728
 10. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 6 187
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Ilustračné foto.

Platnosť potvrdení s negatívnym výsledkom testu je v okrese stále maximálne sedem dní.

2 h

Vlaňajšie rozpočtové hospodárenie Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) skončilo s prebytkom vo výške 17 579 304 eur.

4 h
Mesto aj tento rok odpustilo majiteľom platenie nájomného za terasy.

Reštaurácie a kaviarne opäť otvorili svoje terasy. Kým niektoré hlásia vysoký počet návštevníkov, iné zívajú prázdnotou. Tvrdia, že potrebujú buď otvoriť aj interiéry, alebo znížiť dane.

4 h
Ilustračné foto.

V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) pribudlo v minulom týždni (3. - 9. 5.) 314 osôb s pozitívnym PCR testom na nový koronavírus.

4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.

21 h

Policajti namerali 58 ročnej žene v dychu takmer dve promile alkohol.

21 h

Odišiel mladý človek. Každý, kto ho poznal, je v šoku.

23 h

Policajný zbor v Trnave žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po piatich odsúdených osobách.

7. máj

Už ste čítali?