
Asi pred rokom sa na kongrese UEFA zrodila myšlienka výstavby miniihrísk s umelou trávou. Do tohto projektu sa zapojil aj Slovenský futbalový zväz a ako prvé otvorili miniihrisko pri Základnej škole Kalinčiakova v Bratislave. Človeku sa ani veriť nechce, ale do konca minulého roka ich na Slovensku pribudlo ďalších štrnásť a do roku 2010 by ich malo byť až sto!
„V roku 2005 máme na programe vybudovať na celom Slovensku okolo tridsať miniihrísk, predovšetkým v krajských a okresných mestách, aby sme plošne pokryli celú republiku,“ vyznal sa na úvod generálny sekretár SFZ Dušan Tittel.
„Podľa môjho názoru je to najlepší projekt z kuchyne SFZ počas histórie týchto hrísk. V prvom rade to pomôže predovšetkým mladým futbalistom, kde sú futbalové školy. Výstavba jedného kompaktného multifunkčného miniihriska stojí - vrátane zemných prác - približne 1,3 milióna korún. Povrch tvorí umelý trávnik a ihrisko je vybavené dvoma futbalovými bránami do 3 m vysokej hracej steny. Obvod ihriska je ohraničený 1 m vysokým odrazovým plotom. Žiaci hrajú 5:5 s ohraničeným brankárskym územím, lopta sa prihráva o mantinel, čím je hra plynulejšia a lopta hráčom neodskakuje a technická zručnosť je pre chlapcov lepšia.
Je to svetový trend a teší ma, že Slovensko sa do tohto projektu zapojilo. Naším hlavným cieľom je vytvoriť deťom také podmienky, ktoré ich budú motivovať a lákať na ihrisko. Komfort života sa zvyšuje v každej oblasti a už sa nehráva na škvárových ihriskách. Na krásnej umelej zelenej tráve sa dá totiž hrať po celý rok. Na údržbu sú minimálne náklady a miniihrisko má životnosť asi desať rokov. A ak si ho Myjavčania sami nezničia mechanickým poškodením a budú sa oň starať, tak na ňom určite vyrastú skvelí futbalisti. Nepochybujem o tom, že našim mladým futbalistom sme poskytli komfortnú hraciu plochu.
Na SFZ evidujeme otvorený projekt, kde sa prihlásilo asi 185 miest, obcí a škôl z celého Slovenska. Myjava bola spočiatku veľmi aktívna, splnila všetky kritériá a bola celkom oprávnene daná do tohto projektu,“ povedal na záver D. Tittel.
Treba konštatovať, že na financovaní výstavby tohto projektu sa zhodne 20 percentami podieľajú - SFZ, UEFA, Ministerstvo školstva SR, Mesto Myjava a sponzori.
Ako povedal učiteľ tejto školy, zanietený tréner a duša výstavby myjavského miniihriska - Jaroslav Foltín, s výstavbou sa začalo v novembri 2004 a celkove bolo oslovených asi 25 podnikateľských subjektov.
J. Foltín zároveň predstavil štruktúru činnosti futbalových tried a futbalového klubu, z ktorého naposledy vyrástla výrazná osobnosť - Tomáš Bruško, slovenský reprezentant do 21 rokov a momentálne hráč Dynama Kyjev.
Riaditeľka školy Jarmila Maliariková ocenila úsilie všetkých, ktorí sa pričinili o výstavbu tohto pekného areálu diplomami a vyjadrila veľkú radosť z dokončenia ihriska.
Pásku slávnostne prestrihli a ihrisko pokropili penivým mokom krstní otcovia Ladislav Hudec, reprezentačný tréner do 16 a 17 rokov a Andrej Porázik ešte donedávna hráč ligovej Dubnice a v súčasnosti už nová posila poľského tímu Groclinu Grodzisk, ktorý veľmi rád prijal pozvanie na Myjavu aj so svojou rodinkou, kde má veľa dobrých priateľov a známych.
Primátor Myjavy Pavel Halabrín sa v stručnosti zmienil o výstavbe tohto areálu a škole samotnej, ktorú čaká rekonštrukcia a sú v nej športové triedy so zameraním na futbal a basketbal. S myšlienkou položiť umelý trávnik aj na veľké škvárové futbalové ihrisko na štadióne sa taktiež v súčasnosti zaoberajú kompetentní funkcionári mesta a FK. Uvidíme, kedy tomu tak bude. Samozrejme, keď sa v budúcnosti táto skvelá vec podarí, bude to ďalší pozoruhodný úspech myjavského športu, ktorý z roka na rok dosahuje výraznejšie výsledky.