e. „Otvoriť ho plánujeme na začiatku júla, či sa to podarí, záleží najmä od financií,“ povedal Vladimír Chlebana z občianského združenia Refugium. Hospic by mal vzniknúť v okrajovej časti Trenčína Pred poľom. „V bývalom areáli spoločnosti Trens rekonštruujeme komplex budov, kde bude okrem iných sociálnych služieb aj hospic,“ povedal Chlebana. Celková investícia projektu je podľa neho asi 30 miliónov korún, zatiaľ sa však podarilo zohnať len polovicu. „Nejaké ďalšie prostriedky už máme prisľúbené, časť nám stále chýba,“ hovorí. O zriadenie hospicu sa Refugium snaží už piaty rok. „Dosiaľ bolo šestnásť vážnych pokusov, dohodnúť sa nám podarilo až na ten sedemnásty.“ Refugium malo na vybudovanie hospicu vyhliadnutých už viacero lokalít, zámer vždy skrachoval na odpore niekoľkých jednotlivcov z okolia. Podľa Slavomíra Krupu z rady pre poradenstvo v sociálnej práci sú podobné problémy takmer pri všetkých plánovaných hospicoch. „Ide o takzvaný syndróm - Nie na mojom dvore,“ hovorí. Obyvatelia podľa neho s poskytovaním starostlivosti umierajúcim v hospicoch súhlasia, nie však v blízkosti svojich domovov. „Odpor verejnosti môže byť niekedy veľmi agresívny a môže viesť až k tomu, že sa zámer vybudovať hospic nepodarí,“ myslí si.
Odlišná je situácia v obci Pruské, kde by začiatkom budúceho roku mal byť otvorený ďalší hospic v rámci Trenčianskeho kraja. Podľa starostu Viliama Cíbika sú obyvatelia obce vďaka osvieteným feudálnym pánom tolerantnejší. „V Pruskom zriadili prvý sirotinec aj chudobinec na území celého Uhorska, takže tradícia tu je,“ hovorí. Po otvorení hospicov v Trenčíne i Pruskom, kde budú môcť prijať najviac 36 klientov, bude v Trenčianskom kraji stále chýbať asi 25 lôžok pre umierajúcich.
Čo sú hospice
Hospic je v slovníku cudzích slov definovaný ako útulok pre pútnikov. Myšlienka hospicov vychádza z úcty k životu a z úcty k človeku ako jedinečnej, neopakovateľnej bytosti. Umierajúci by v hospicoch nemali trpieť neznesiteľnou bolesťou, mala by byť rešpektovaná ich ľudská dôstojnosť, v posledných chvíľach života by nemali ostať sami. Prevažnú časť klientely hospicov tvoria onkologickí pacienti v štádiu smerujúcom k smrti. Nejde však len o starších ľudí, ale často i umierajúce deti. Zhruba každých 18 minút je na Slovensku diagnostikované nové onkologické ochorenie. Liečebná starostlivosť o jedného klienta hospicu vyjde mesačne asi 18-tisíc korún.