Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Naše mestá sa vyprázdňujú, vidiek ožíva

Mestá nášho regiónu zaznamenali v minulom roku úbytok obyvateľstva. Taký je základný výsledok jednoduchého demografického prieskumu, ktorý sme uskutočnili. Zistili sme, že ľudia sa sťahovali často na vidiek, tam totiž obyvateľstvo v roku 2004 pribúdalo.

Výnimkou z konštatovania o úbytku obyvateľstva sú iba naše najmenšie mestá – Trenčianske Teplice a Nemšová. Prírastky obyvateľstva v nich sú len symbolické, v Tepliciach päť a v Nemšovej desať obyvateľov za celý rok 2004. Nemšová sa môže hrdiť ešte jedným primátom – je to jediné naše mesto, v ktorom obyvateľstvo doteraz ešte nikdy neubúdalo. Tretie malé mesto regiónu Brezová pod Bradlom, príklad Nemšovej a Teplíc nenasledovalo. Obyvateľstvo z tejto hladovej doliny mizne už roky. Trend ubúdania obyvateľov z našich miest nie je nový a trvá už niekoľko rokov. Najviac sa v roku 2004 vyprázdňovali Stará Turá a Bánovce nad Bebravou. Ubudlo im 0,87 a 0,81 percenta obyvateľov. Ak by sa v Starej Turej zopakoval minuloročný úbytok aj tento rok, dostane sa mesto pod hranicu desaťtisíc obyvateľov. Hranica dvadsaťtisíc obyvateľov sa v prípade Bánoviec, aj napriek už niekoľko rokov trvajúcemu poklesu obyvateľstva, tak skoro určite nezatrasie.

Skryť Vypnúť reklamu

Oproti vyprázdňujúcim sa mestám stojí mohutnejúci vidiek. Existujú pritom dva základné dôvody sťahovania sa ľudí z miest na dedinu. Prvým je návrat do rodičovských domov, druhým tzv. suburbanizácia, čo je presídľovanie sa mestského obyvateľstva do blízkeho okolia. Zatiaľ, čo návrat do rodičovských domov prebiehal všade, suburbanizácia bola charakteristická najmä pre Trenčín. Obce na predmestí krajskej metropoly zaznamenávajú v poslednom čase nebývalý rozvoj. Zo sledovaných najviac, až 5,4 percenta obyvateľov, pribudlo práve v Skalke nad Váhom.

Niektoré obce skončili s úbytkom, ten však nespôsoboval ani tak odliv obyvateľstva ako jeho starnutie. Umieralo tu viac ľudí, ako sa rodilo. Aj keď územie bývalého okresu Trenčín (terajšie okresy TN, MY, NM) patrí dlhodobo k najrýchlejšie starnúcim častiam Slovenska, v blízkom čase by sa podľa odborníkov mohol tento trend zmierniť. Bolo to vidno už aj minulý rok - vo viacerých mestách i obciach nám radostne opisovali, ako im „utešene“ stúpol počet narodených detí. Pozitívnu bilanciu, teda viac narodených ako umretých, mali z miest v Dubnici nad Váhom, Bánovciach nad Bebravou, z vybraných obcí v Trenčianskej Turnej, Trenčianskych Stankovciach, Čachticiach a Bolešove.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľuboš Kostelanský


Sociológ: Sťahovaním ľudí na vidiek mestá neutrpia

O dôsledkoch trendu sťahovania mestského obyvateľstva na vidiek sme sa rozprávali s riaditeľom Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave Mgr. Ľubomírom Faľťanom, CSc.

Čím je pre mestské obyvateľstvo príťažlivý život na blízkom vidieku?

Keď to zovšeobecním, tak na vidiek sa sťahujú dva typy ľudí. Na jednej strane sú to navrátilci, ktorí sa vracajú do rodičovských domov, na strane druhej sú to solventní ľudia, ktorí chcú mať väčší životný komfort. Táto nová populácia si často vytvára luxusné nové štvrte, ktoré nemajú pôvodný vidiecky charakter. S tým ale súvisí aj problém, že satelitné štvrte luxusného bývania sú často samostatné celky, ktoré si žijú vlastným životom a nezúčastňujú sa na živote obce. Vedľa seba tak žijú dve spoločenstvá – pôvodné a nové, čo samozrejme môže spôsobovať aj isté konflikty.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké obce sú pre mestských ľudí príťažlivé?

Tieto obce väčšinou nie sú typom vidieku, aký poznáme z minulosti. Väčšinou sú to obce v urbanizovanej vidieckej krajine s dobrým prepojením na jadrové mesto. Mestské obyvateľstvo tam má možnosť kombinácie života v nemestskom, otvorenejšom prostredí s možnosťami bývania v rodinných domoch a napojením na otvorenú krajinu a súčasne môže využívať aj výhody mesta. Zaujímavý je aj fakt, že obchodné centra sa často vysúvajú na okraje miest, často až za ich hranice, takže výhody mesta sa tak približujú k vidieckemu priestoru, a tým sa tieto obce stávajú atraktívnejšie.

Ako trend sťahovania ľudí na vidiek ovplyvní samotné mestá?

To, že sa mestá vyprázdňujú, im však neublíži. Naopak, mesto sa stáva výhodným zázemím pre dynamicky sa rozvíjajúce vidiecke okolie, ktorého obyvatelia užívajú mesto, aj keď v ňom nebývajú. Tak sa vlastne posilňuje a zväčšuje okruh populácie, ktorá je viazaná na jadrové mesto.

Bude sťahovanie obyvateľstva na vidiek pokračovať aj v budúcnosti?

V mnohých menších mestách tento trend ešte len začína. V Bratislave sa tento proces začal prejavovať už v 80-tých rokoch, keď sa ľudia začali húfne sťahovať do mestských častí Bratislavy, ktoré si zachovali vidiecky charakter, zároveň však boli dobre prepojené s centrom mesta. Tento trend je výrazne spojený aj so zvyšujúcim sa životným štandardom, keďže sa týka najmä ľudí, ktorí na to majú a môžu si dovoliť dochádzať. Čím väčšie mesto, tým početnejšia je solventnejšia časť populácie, ktorá si môže dovoliť stavať rodinné domy. Ešte stále sú ale bežné aj prípady, kedy je sťahovanie na vidiek najmä riešením bytovej otázky. Na vidieku sa ešte stále dajú lacnejšie kúpiť staršie domy alebo pozemky, i keď ceny sa už pomaly začínajú približovať mestu. Mnoho obcí, kde sú domy alebo pozemky stále lacné, však nie sú tak zaujímavé len preto, lebo nemajú dobré prepojenie na mesto. To sa však časom zlepšuje, takže aj atraktivita vidieka bude ďalej stúpať.

Michal Piško


Demograf: Mestá sa budú vyľudňovať aj naďalej

Podľa demografa Róberta Antla bude vyľudňovanie miest pokračovať. Pod tento vývoj sa podľa neho podpísalo najmä starnutie obyvateľstva a pokračujúci proces suburbanizácie, teda sťahovanie ľudí z miest na vidiek.

Aký populačný vývoj čaká v najbližších rokoch slovenské mestá?

Mestá sa budú naďalej vyľudňovať. Treba však rozlišovať prirodzený a mechanický pohyb migrácie. Prirodzený úbytok obyvateľstva je spôsobený starnutím obyvateľstva, čo je jeden zo základných populačných trendov nielen na Slovensku. Pokiaľ ide o mechanický pohyb, v tomto prípade ide o pokračujúci proces suburbanizácie, ktorý je spojený so sťahovaním mestského obyvateľstva. Tento proces začal najskôr ako sťahovanie mestského obyvateľstva do vidieckych častí miest, postupne sa však tento trend rozšíril až za hranice samotného mesta, čiže do susedných vidieckych obcí. Ľudia v týchto obciach nájdu lacnejšie pozemky, bývanie, životný štýl je tiež lacnejší. Obce sa nových ľudí často snažia získať aj rôznymi ústretovými krokmi. Nezanedbateľný je tiež fakt lepšieho environmentálneho prostredia na vidieku.

Aká bude situácia v Trenčíne a okolí?

To, čo sa odohrávalo v Bratislave a Košiciach na začiatku 90-tych rokov, sa začína teraz diať aj v mestách ako Trenčín. V najbližších rokoch sa dá predpokladať, že nastúpený proces sťahovania ľudí na vidiek bude v trenčianskom regióne naďalej pokračovať. Pre mestá to môže znamenať viacero problémov, napríklad zníženie populačného potenciálu, odliv predovšetkým kúpyschopnejšieho obyvateľstva, pokles výnosov z daňových odvodov a podobne. Popri nespochybniteľných pozitívach pre vidiecke obce sa ale problémy nevyhnú ani im. Môže dôjsť napríklad k určitej sociálnej segregácii „nového obyvateľstva“, zvýšeniu automobilizmu a zmenám v krajinnom prostredí.

Michal Piško


Z krajského mesta a jeho predmestí vyrastá veľký Trenčín

Suburbanizáciu, teda sťahovanie sa ľudí z Trenčína do jeho predmestí nepovažuje primátor Branislav Celler za zásadný problém. „Takíto ľudia stále v rámci aglomerácie žijú, v Trenčíne pracujú, podnikajú, nakupujú a chodia tu za kultúrou,“ zdôvodňuje svoj postoj.

Hlavný dôvod podľa neho spočíva vo vysokej cene pozemkov v meste. „V Trenčíne každý, kto má kúsok zeme, má pocit, že má hodnotu 1200 či 1400 korún za meter štvorcový, zatiaľ čo, napríklad v Turnej sa pozemky predávajú po 600 či 900 korún,“ objasňuje. Trenčianska Turná je pritom najlepším príkladom suburbanizácie. Je to nielen obec, ktorá bezprostredne susedí s Trenčínom, ale navyše disponuje veľkým množstvom obecných pozemkov, vďaka ktorým je tu rozvoj individuálnej bytovej výstavby oveľa jednoduchší.

Naproti tomu Trenčín vlastnými voľnými pozemkami nedisponuje. Primátor nepovažuje za reálne vykupovania pôdy od súkromných vlastníkov mestom za účelom výstavby napríklad nájomných bytov. „Vysoká cena pozemkov by mala veľký vplyv na konečné ceny bytov. Riešenie skôr vidím v zahusťovaní – hľadaní voľných lokalít existujúcich na sídliskách, kde by sa ešte dala postaviť nejaká malá bytovka,“ argumentuje. Mesto však v tomto roku, s výnimkou dvanástich sociálnych bytov na Kasárenskej ulici, takúto výstavbu neplánuje. Celler tu vidí priestor pre pôsobenie súkromných investorov.

Primátor vníma Trenčín, a jeho predmestia ako jeden čoraz viac sa prelínajúci celok – veľký Trenčín. „Naše katastre začnú pomaly stavebne zrastať, lebo mesto sa nemá kam rozrastať, jedine smerom k týmto obciam.“ Navyše podľa neho obce prirodzene inklinujú k Trenčínu. Magnet, ktorý by mohol do mesta pritiahnuť ľudí a zastaviť trend vyľudňovania, vidí v priemyselnom parku. Prácu by tu malo po jeho naplnení nájsť niekoľkotisíc ľudí, a to aj z okolia, keďže v Trenčíne je voľných pracovných síl málo. Časť z nich sa podľa neho do mesta napokon presťahuje.
(luk)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hygge ako životný štýl
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 241
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 535
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 456
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 15 701
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 117
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 782
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 384
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 286
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 134
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 985
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Policajná kontrola na hranici.

Polícia v stredu 27. januára kontrolovala od rána pri vstupe na Slovensko certifikáty a potvrdenia o negativite na ochorenie COVID-19 na hraničnom priechode s Českou republikou v obci Drietoma v okrese Trenčín.

6 h
Ilustračné foto.

Mesto Myjava adresovalo Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR list vo veci žiadosti o stanovisko k plánovanému otvoreniu škôl od 1. februára.

9 h
Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Podpora excelentnosti a výskumu sú prioritami staronového rektora Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozefa Habánika v novom štvorročnom funkčnom období.

9 h
Ilustračná fotografia.

Zástupcovia šiestich klubov z krajských súťaží odpovedali na naše otázky.

10 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

26. jan

Výhrady zástupcov dolných Kysúc boli oprávnené.

26. jan

Pokiaľ ste nezvestné deti videli, kontaktujte políciu.

10 h

Mnohí vodiči odbočujú na Nedožerskej ceste v Prievidzi doľava, smerom do mestskej časti Necpaly. Podľa dopravnej značky to však robiť nemôžu, čo si mnohí doteraz neuvedomovali.

16 h

Už ste čítali?