Udalosti v obci pod Javorinou položili systému demokracie nečakanú otázku: Čo urobiť vtedy, keď ľudia nemajú chuť vládnuť? Takéto bezvládie panuje v Moravskom Lieskovom už trištvrte roka.
Osem z deviatich poslancov obecného zastupiteľstva sa v apríli minulého roku vzdalo funkcie. Prejavili tak nespokojnosť s prácou svojej starostky Emílie Gašparíkovej. Táto situácia riešenie má - za odstúpených poslancov nastupujú náhradníci. Z dvanástich bol ale v Moravskom Lieskovom ochotný do zastupiteľstva prísť iba jediný. Aj toto sa ešte dá zvládnuť – novými voľbami. Predseda slovenského parlamentu ich vypísal na 18. septembra minulého roka. Stalo sa však niečo, čo na Slovensku nemá obdobu: Medzi zhruba 2500 obyvateľmi sa nenašiel dostatočný počet kandidátov. Voľby sa preto neuskutočnili. Stav bolo možné vyriešiť iba vypísaním ďalších volieb. Termín padol na sobotu 29. januára. Situácia sa ale navlas zopakovala a voľby stroskotali opäť skôr, než k nim vôbec mohlo prísť.
Mnohí by len mykli plecom: No a čo, veď bez politikov je nám lepšie! Moravské Lieskové je však paralyzované. Nemá kto prijímať obecné zákony, a tak je obec bez rozpočtu. Jej obyvatelia, ako jediní u nás, nebudú platiť do konca februára obecné dane – nemal ich kto schváliť. Obec nesmie urobiť objednávku nad 30-tisíc korún - tú by starostke muselo potvrdiť zastupiteľstvo. Nemôže teda nič väčšie nakupovať, ale ani predávať. Nedajú sa plánovať investície a obec sa nemá ako ďalej rozvíjať atď.
Bezvýchodiskovú situáciu vyriešila starostka Emília Gašparíková v stredu pred dvomi týždňami. Na verejnom zhromaždení obyvateľom oznámila, že odstúpi. Svoje rozhodnutie v rozhovore pre naše noviny zdôvodnila: „Moja abdikácia je ústretovým krokom. Kvôli mojej osobe by sa zrejme bojkotovali aj tretie voľby, a tak som sa radšej vzdala, aby sa kríza vyriešila.“
Poslancom ale Gašparíková vytýka, že minulý rok urobili unáhlený ťah. Pripustil to aj jeden z nich, poslanec Zdeno Janiga. „Nedomysleli sme to,“ vysvetlil fakt, že do zápisnice vtedy uviedli nekonkrétny termín ich odstúpenia – do zvolenia ďalšieho zastupiteľstva. Ústavný súd však rozhodol, že takto to spraviť nemožno a poslanci musia odísť z radnice hneď. Pozor na túto vec si teraz dala Gašparíková a neabdikovala okamžite, ale až k 25. máju. Keby spravila tú istú chybu ako poslanci a neuviedla by konkrétny termín, Moravské Lieskové by bolo teraz úplne bez vlády. Čas odhadla Gašparíková dobre. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský vyhlásil vo štvrtok doplňovacie voľby na 28. mája. V obci tak bude niekto (starostka), kto ich bude môcť organizačne pripraviť. Voliť sa bude nielen zastupiteľstvo, ale aj nový starosta.
Riaditeľka odboru volieb a referenda na ministerstve vnútra Lívia Škultétyová predpokladá, že odchod starostky uvoľní priestor na podanie kandidátnych listín. „Bola by som tomu neobyčajne rada,“ uviedla. Myslí si to aj bývalý poslanec Zdeno Janiga. „Tieto voľby by už mali prebehnúť normálne, viem, že sa chystajú kandidáti za politické strany.“ Emília Gašparíková konštatuje, že bola prvou starostkou v histórii obce. Smutne k tomu dodáva: „Asi na dlhú dobu aj poslednou...“