Formou trinástich veľkoplošných fotografií šperkov vystavoval práce, ktoré sú prierezom jeho dvanásťročnej tvorby. Počas nej získal ocenenia na medzinárodných súťažiach v Dánsku, Nemecku, Japonsku či v USA. Celkove navštívil 27 krajín, jeho šperky nosia aj niektoré významné celebrity, medzi nimi aj spevák Bryan Adams, rovnako aj niektorí slovenskí politici a významní podnikatelia. V jeho tvorbe o. i. prevládajú diamantové a perlové šperky, sklenené objekty, naplnené pieskom. „Nerozhoduje materiál, ale idea, myšlienka, takpovediac štvrtý rozmer, podľa ktorého som aj výstavu nazval,“ uviedol autor výstavy, ktorej kurátorom bol Branislav Cvacho.
Jeho najobľúbenejšími prácami sú brošne, naplnené pieskom z troch oblastí – rodných Kysúc, Dánska a Islandu. Názov kolekcie brošní je Krajina môjho srdca.
P. Janík, ktorý v Trenčíne vystavoval po prvý raz, získal najvýznamnejšie ocenenie v roku 2002, kedy vyhral celosvetovú súťaž v New Yorku o šperk s tahitskou perlou pod názvom Tahitian pearl trophy. Návštevníci mohli jeho víťazný šperk vidieť na fotografií aj počas otvorenia výstavy, ktorá potrvá do konca februára.