Ako sám názov napovedá, ide o prenos žiab cez kritické úseky komunikácií počas ich jarnej migrácie na miesta ich rozmnožovania. Cieľom je znižovať počet žiab usmrtených na cestách na čo najnižšiu mieru. Práve obojživelníky patria medzi živočíchy, ktoré ťažko znášajú zmeny v krajine spôsobené človekom. Popri chemizácii poľnohospodárstva, úbytku prirodzených lokalít vhodných na reprodukciu a vývoj mladých jedincov spôsobených odvodnením krajiny je to hlavne rozvoj cestnej siete a automobilizmu.
V okresoch Trenčín a Nové Mesto nad Váhom eviduje ŠOP SR niekoľko úsekov komunikácií, na ktorých dochádza k masívnemu úhynu žiab. K najväčším škodám na populáciách ropuchy bradavičnatej a skokana hnedého, prípadne štíhleho, dochádza na cestách pri Bodovke I., Bodovke II., Baračke, medzi Zamarovcami a Skalkou a tiež medzi Lúkou a Hrádkom (tu aj na diaľnici). Celková dĺžka rizikových úsekov na cestách II. a III. triedy je cca 6,7 km (+ 2 km úsek diaľnice). Žaby sú tu usmrcované v období marec-apríl pri ťahu k vodným plochám, kde sa pária a následne sa vyvíjajú ich znášky. Náhodný okoloidúci môže v tomto čase získať dojem veľkého množstva, až „premnoženia“ žiab. Ide však o koncentráciu jedincov z často až päť kilometrov širokého okolia k tomu málu vhodných liahnísk, ktoré v našom regióne ešte zostali. Pre ilustráciu, na úseku Bodovka I. bolo v minulom roku za jednu noc prenesených aj viac ako 1000 žiab. Celkovo bolo v roku 2004 prenesených 10 821 kusov, žiaľ, viac ako tisíc žiab sa zachrániť nepodarilo. Ak prihliadneme k spoločenskej hodnote týchto živočíchov, ktorá je napríklad pri ropuche bradavičnatej 5000 Sk, podarilo sa predísť spoločenskej škode vo výške niekoľkých desiatok miliónov korún. Ceny, ktoré uvádzame, len zhruba ilustrujú významnú funkciu týchto živočíchov v našom prostredí ako dôležitú súčasť potravného reťazca.
Pre efektívnejšie dosiahnutie cieľa bývajú v spomenutých úsekoch dočasne, alebo aj natrvalo inštalované ochranné fólie, ktoré zabraňujú žabám vstupovať na vozovku a uľahčujú ich následný zber a prenos. Problémom však aj naďalej ostáva aplikácia vhodného dopravného značenia, ktoré zohráva významnú úlohu pri predchádzaní kolízií žiab s motorovými vozidlami. Okrem dočasného výstražného značenia upozorňujúceho na nebezpečenstvo kolízie so živočíchmi, by bolo žiadúce na týchto miestach aj značenie obmedzujúce maximálnu povolenú rýchlosť. Tu však ŠOP SR naráža na finančný problém, keďže ide o značenie dočasné, ktorého zapožičanie a inštalácia by predstavovala vynaloženie niekoľko desiatok tisíc korún. Nájde sa v krátkom období do začiatku ťahu žiab sponzor, ktorý by vedel s týmto problémom pomôcť?
Napriek týmto pretrvávajúcim problémom budú ochrancovia prírody aj tento rok realizovať prenos žiab v uvedených kolíznych úsekoch. Každý „žabí taxikár“ je vítaný – prenosy koordinuje občianske združenie Pre Prírodu (telefón: 032/6582333, e-mail: preprirodu@changenet.sk). Aj keď sa priamo nezapojíte do akcie „Žabie TAXI“, môžete pomôcť aj vy – napríklad svojou ohľaduplnou a opatrnou jazdou na vyššie spomínaných úsekoch, hlavne vo večerných hodinách, keď budú do svetiel reflektorov vášho auta s počudovaním pozerať oči desiatok za žaby maskovaných princov.