
Naviac, blízko je i do centra mesta, cez park možno 10 – 15 minút peši. Tieto dôvody rozhodli, že si pred dvomi rokmi Katarína Peťovská vybrala túto lokalitu a kúpila si tu pekne zrekonštruovaný byt. Až potom zistila, že v dome sa nebýva tak príjemne, ako očakávala.
Počas rokov si postupne obyvatelia domu odkupovali obecné byty do osobného vlastníctva. Mestu ostalo sedem bytov – štyri v novej nadstavbe, tie na základe zmluvy užívajú pracovníci Trenčianskej univerzity. Tri ďalšie ostali v majetku mesta, pretože ich majitelia o prevod vlastníctva neprejavili záujem. Ide pritom o nájomníkov, ktorí majú svojské predstavy o susedskom spolunažívaní.

Ako nám opísala situáciu Katarína Peťovská: „Jedna si nasťahovala do bytu niekoľko psov, ktoré nepúšťala von. Dnes už tam má našťastie iba jedného. Druhá nájomníčka nielenže neplatí nájomné, ale ani plyn a elektriku. V byte svieti sviečkami, kúri otvoreným ohňom, rúbe drevo. To, že do ohňa prikladá aj zariadenie bytu, je jedna vec, podstatné je, že týmto konaním ohrozuje ostatných. Dvere má otvorené doslova pre každého, veď na dverách do bytu nemá ani kľučku a zámok. Ako nocľaháreň využívajú jej byt bezdomovci a rôzni asociáli. Donedávna mali v pivničných priestoroch domu dve kúpeľne, kam ľudia bez strechy nad hlavou chodili „na hygienu“. Vodu im samozrejme platili všetci v bytovke. Dnes sú už kúpeľne rozbité, zdemolované. „V treťom problematickom byte sa často schádza spoločnosť, ktorá si čas kráti „pitkami“ a potom bitkami. A fľaše končia pod oknami bytu na dvore.“ Ako vyzerajú schody a chodba po ich záťahu, ani netreba opisovať.
Situáciu v dome riešila už nejedna inštitúcia. Mestskí policajti podľa vyjadrenia náčelníka Františka Orságha majú dom pod zvýšeným dohľadom. Pri kontrolách v byte i v pivniciach našli niekoľkokrát zdržiavať sa osoby, ktoré nemali v dome čo robiť. Nájomníčka, ku ktorej chodia, sa bráni, že tak činia proti jej vôli a nemôže, nedokáže ich vyhodiť. Policajti prídu, neželaných návštevníkov vykážu, no po ich odchode sa vrátia späť. Obyvatelia v poslednom čase zaregistrovali, že do domu chodia aj vysťahovaní z domu na Železničnej ulici.
Okrem prenikavého zápachu pri vstupe do vchodu a všadeprítomného neporiadku okolo kontajnerov a v pivniciach obyvateľov trápi, že na neprispôsobivých nájomníkov musia doplácať. Na nájomnom dlhujú ku koncu februára takmer 80-tisíc korún. „Podľa Tebysu na účte nemáme peniaze na údržbu domu, aj keď ostatní riadne platíme,“ sťažuje sa Katarína Peťovská.
Obyvatelia bytovky sa vyriešenia problému nevedia dočkať. V lete 2004 dostali odpoveď z mesta, že riešenie ich sťažnosti vyžaduje dlhšiu dobu. O situáciu sa zaujímal aj viceprimátor Anton Boc, sľúbil skoré vyriešenie. „Telefonicky ma informoval, že im dajú výpoveď z nájmu a byty určia na odpredaj,“ spomína si Peťovská. Výpoveď už dvaja nájomníci podľa informácií z mestského úradu aj dostali.
„O probléme vieme,“ hovorí riaditeľ správy domov Tebysu Anton Prno. „Keďže ide o mestské byty, všetko riešime cez mesto. Ak by sme chceli tieto nájomníčky vysťahovať, museli by sme im zabezpečiť náhradné ubytovanie. A to je problém. Voľných bytov niet.“
Mesto dalo celú vec na súd a bude postupovať podľa jeho rozhodnutia. Kým sa tak stane, zostáva obyvateľom Kukučínovej 11 ešte nejaký ten piatok vydržať.