
„Som síce chorá a na antibiotikách, ale keď som ráno zbadala, že prší, zdvihol sa mi adrenalín,“ usmievala sa v stredu Jana Havierníková zo združenia Pre prírodu, ktorá má na starosti práve Bodovku. Na svojom úseku je každý večer počas celého obdobia ťahu žiab. To trvá dva až štyri týždne. Havierníková na úseku organizuje pomoc dobrovoľníkov a vedie podrobnú evidenciu prenesených žiab.
Práve v okolí Bodovky je žabia populácia najsilnejšia, rok dozadu ich tadiaľto prešlo štyritisíc. Teraz sa ťah vďaka dlhšej zime oneskoril až o desať dní. Ochranári už od Veľkej noci čakali na správne počasie. „Žabám vyhovuje, keď sa nočná teplota blíži k desiatim stupňom a je vlhko,“ vysvetlila koordinátorka žabieho taxi Katarína Rajcová. Združenie Pre prírodu akciu organizuje už od roku 2002. Úzko pritom spolupracuje so štátnou ochranou prírody, ale tiež i s políciou a správou ciest.
Všetkých päť úsekov (Hrádok -Lúka, Bodovka I., Bodovka II., Trenčín - Skalka a Trenčianske Teplice - Baračka) je počas celého obdobia ťahu žiab označených dopravným značením znižujúcim maximálnu povolenú rýchlosť na 40 kilometrov za hodinu. Po zime pomalé žaby prechádzajú cestu v stovkách. Úlohou žabích taxikárov je zamedziť ich hromadnému úhynu pod kolesami áut. Niektorí vodiči dopravné značenie rešpektujú, iní nie. „Autobus mi dnes zmasakroval jedným ťahom šesť žiab,“ sťažovala si v stredu Havierníková. Našli sa však podľa nej aj takí vodiči, ktorí pred žabou na ceste zastali a sami ju preniesli. Ochranári sú dohodnutí s dopravnou políciou, ktorá v obdobiach najsilnejšieho ťahu chodí na úseky s radarom.
O tom, že práca združenia je zmysluplná, svedčí rastúce množstvo prenesených žiab. V minulom roku to bolo už takmer jedenásťtisíc malých obojživelníkov. Klesá naopak množstvo zabitých. Členovia združenia by si neporadili bez pomoci dobrovoľníkov. V tejto sezóne ich pomáha okolo sedemdesiat. Sú medzi nimi skauti z Nového Mesta nad Váhom, ale napríklad i šiestaci zo základnej školy v Trenčianskych Tepliciach.
Prenášaním sa však starostlivosť združenia žabiu populáciu nekončí. Ropuchy a skokany budú sledovať i ďalej. „Pokiaľ by lokalita, kde sú vajíčka či žubrienky vysychala, prenesieme ich inam,“ vysvetľuje Katka Rajcová. Takisto budú počas roka budovať nové liahniská, či prehlbovať a zväčšovať existujúce. Teraz však všetku svoju pozornosť orientujú na žabie taxi. „Prajte nám, aby pršalo,“ prosí za všetkých Jana Havierníková.