Vzápätí otvorene poukázal na školácke chyby rozhodcu, ktorý neodpískal päťmetrový ofsajd v nadstavenom čase 1. polčasu, po ktorom Michalovce strelili vedúci gól. Práve tento moment nakoniec rozhodol o ďalšom vývoji tohto stretnutia.
A už sme pri koreni veci, keď začiatkom jarných futbalových odviet sa na adresu arbitrov doslova zosypala nepríjemná lavína kritiky a nevieme si ani predsaviť, ako tomu bude vo finiši jednotlivých súťaži.
Obdobne tak tomu bolo aj v semifinálových hokejových stretnutiach play-off, najmä v napínavej a veľmi vyrovnanej, doslova nervy drásajúcej sérii Dukla Trenčín - Slovan Bratislava, kde na arbitrov hromžili tréneri, hráči, funkcionári, fanúšikovia a kde-kto im neraz nemohol prísť ani na meno. Práve muži v pásikových dresoch boli terčom otvorenej kritiky verejnosti a práve ich neobjektívnym rozhodovaním zostali dosť znechutení najmä trenčianski špičkoví hráči z NHL, ktorí po sérii stretnutí nadstavbovej časti play-off stratili akúkoľvek chuť a motiváciu reprezentovať svoj klub v slovenskej extralige. Aké sú ich už vychladnuté názory na túto problematiku?
MARIÁN GÁBORÍK:
„Celé play-off sa mi znechutilo rozhodovaním a ovplyvňovaním určitých veci, ktoré sa týkajú aj pána Krajčiho, generálneho manažéra Slovana, ktorý nás trochu potopil najmä v prípade M. Hanzala, čo nám rozhodne uškodilo. Na Slovane sa vždy hrá ťažko a neraz nás „zarezávali“ predovšetkým neobjektívni rozhodcovia. Taký je však už hokej a osobne pochybujem, že niekedy v hociktorom slovenskom klube budem ešte niekedy v budúcnosti hrať.“
PAVOL DEMITRA:
„Keď som bol v minulosti celý rok v Amerike a na Slovensko prišiel iba na leto, bolo to iné, ako teraz. Zisťujem, aké sú pomery na Slovensku a trochu som pozmenil názor. Veľmi by som bol šťastný, keby sa začala NHL a mohol som sa vrátiť s rodinou späť do USA. Ak by sa tak nestalo, najlepšou alternatívou pre mňa by bolo Švajčiarsko alebo Česko. Zo semifinálových stretnutí som práve zásluhou rozhodcov totálne znechutený.“
MARIÁN HOSSA:
„Budúcu sezónu rozhodne nebudem hrať na Slovensku. Neseriózní rozhodcovia sa totižto dosť výrazne pričinili o to, že Dukla nakoniec nepostúpila do finálových zápolení.“
JOZEF MITOCHA (PREZIDENT HK DUKLA):
„V každom prípade našou snahou bude aj v ďalšej sezóne pokračovať v tých tendenciách, ktoré boli v Dukle doteraz. To znamená stále dávať dohromady skvelú partiu hráčov, ktorí hrajú v NHL, aby sa radi vrátili do Trenčína a absolvovali doma aspoň letnú prípravu...“
Konfliktné situácie v tohtosezónnej hokejovej play-off boli teda polienkom do ohňa vášní. Pre čitateľa nie je podstatné, ktorí rozhodcovia ich vyvolali, pre komisiu rozhodcov však áno a tá neraz po zrelom uvážení aj koľko-toľko trestala. Každý z nás má však inú povahu a reakciu. Človek, ako vraví psychológ, je nastavený na určitú mieru záťaže, ktorá však keď sa prekročí, môže zlyhať. Napätie je ako divé zviera, spočiatku sa dá skrotiť, ale keď narastie, veľmi ťažko ho zmeniť.
Preto sme do titulu tohto nášho príspevku nastolili takúto zaujímavú otázku, na ktorú si môže zodpovedať každý podľa osobných skúseností. Rozhodcovia, tréneri, funkcionári, diváci, hráči nebuďte voči sebe strašiakom, prispejte predovšetkým k tomu, aby nielen futbal a hokej išli dopredu a boli najkrajšou hrou a skvelým zážitkom. Treba rozhodne nechať vychladnúť emócie a rozobrať diskutabilné a sporné situácie s chladnou hlavou. Ak však všetkým zainteresovaným znenazdajky ujdú nervy, tak zápas je stratený a niet už o čom diskutovať...
Rozmýšlať s chladnou hlavou po skončení súťažného ročníka 2004-2005 môžu napríklad kompetentní funkcionári SZĽH, ktorí znenazdajky rozhodli, že na niektoré zápasy základnej časti budú nominovať zahraničných rozhodcov. V play-off, keď išlo po všetkých stránkach do tuhého, tak si to chtiac-nechtiac museli odskákať slovenskí arbitri a zahraniční muži v pásikovom zostali nakoniec akoby v postavení mimo hry. Vážení, nemalo to byť v konečnom dôsledku presne naopak?
Na záver sa natíska otázka, čo sa týmto čudným rozhodnutím sledovalo? Hádam vari to, aby si naši arbitri zjedli od začiatku po koniec extraligového ročníka všetko to, čo si v dobrom i v zlom navarili?