Mohli si poprezerať pracoviská knižnice, deti do 15 rokov prihlásili bezplatne a odpustené boli takmer všetky sankčné poplatky za premeškanie výpožičiek. Do knižnice sa rámci bezplatného zápisu prihlásilo 154 nových čitateľov.
Súčasťou bohatého sprievodného programu boli odborné podujatia, semináre, ale i akcie pre verejnosť, detských i dospelých čitateľov. Dejiny knižnice si pripomenuli aj za účasti pracovníkov Slovenskej národnej knižnice z Martina, uskutočnilo sa stretnutie literátov so vzťahom k Trenčínu, besedy so spisovateľmi, súťaže.
Knižnica v Trenčíne nesie názov jedného z najvýznamnejších bernolákovsky orientovaných zberateľov slovenských kníh, starých pamiatok, kázní, literárnych rukopisov z obdobia slovenského národného obrodenia Michala Rešetku. Podrobnú históriu knižnice si pripomenuli na seminári Dejiny a súčasnosť trenčianskej knižnice. Mestská knižnica v Trenčíne bola otvorená v bývalej ZŠ na Ul. 1. mája dňa 14. februára 1925 s fondom 400 zväzkov a 76 čitateľmi.
Významným rokom pre knižnicu bol rok 1950, kedy sa presťahovala do stredu mesta na Jaselskú ulicu. V roku 1952 sa z mestskej knižnice stala okresná a od roku 1968 až dodnes má krajskú pôsobnosť. Knižnica zriaďovala nové oddelenia a odborné pracoviská, rozširovala svoje služby i do okrajových častí Trenčína. V roku 1970 presťahovala niektoré oddelenia na Hasičskú ulicu, od roku 1978 je jej centrálnym sídlom budova na Námestí SNP.
V súčasnosti je jej zriaďovateľom Trenčiansky samosprávny kraj. Má viac ako 14 000 registrovaných čitateľov, z toho takmer 3000 detí, 237 200 jednotiek knižničného fondu a ročne jej priestory navštívi viac ako 197 000 návštevníkov. Je centrom poskytovania regionálnej literatúry a informácií. Knižnica ročne zorganizuje viac ako 400 kultúrno-spoločenských podujatí. Čitatelia majú k dispozícii 7 osobných počítačov, z toho 3 pripojené na internet.
V programe týždňa slovenských knižníc, ktorý sa koná po šiestykrát, nechýbali ani podujatia určené najmladším čitateľom. Skoro stovka detí z piatich materských škôl sa zapojila do súťaže Mladý recitátor. Deti si pripravili básničky, predviedli i zdramatizované ukážky rozprávok. „Neurčovali sme žiadne poradie, víťazmi boli všetky deti,“ povedala vedúca úseku literatúry pre deti a mládež Darina Ďurechová.
Obľuba súťaže Píšem, píšeš, píšeme narastá každým rokom. Do tohto tretieho ročníka prišlo 251 prác, čo je o 100 viac ako vlani. Odborná porota, ktorú viedli Jozef Pavlovič a Margita Ivaničková, sa zúčastnila aj udeľovania cien a diplomov oceneným autorom v dvoch vekových kategóriách do 10 rokov a od 11 do 15 rokov v poézii a próze. „Deti sme mohli oceniť aj vďaka podpore Trenčianskej nadácie a Klubu darcov,“ doplnila Ďurechová.