„Hlavným cieľom zmeny je zvýšiť využívanie odpadov,“ zdôvodňuje mestský poslanec Marek Kurinec, ktorý zavedenie mobilného zberu presadil. Vaňové kontajnery podľa neho nemali pána: „Ľudia do nich dávali všetko možné a zneužívali ich aj podnikateľské subjekty, pre ktoré neboli určené.“ Kurinec tiež poukazuje na to, že obsah kontajnerov končil na skládke, aj keď väčšinu objemného odpadu bolo možné vyseparovať. „Zo zaprataných vaní to už však nikto vyťahovať nebude,“
Umiestniť dvakrát do roka po celom meste kontajnery nebolo pritom vôbec lacné. „V minulom roku nás to stálo takmer 1,4 milióna korún,“ informuje vedúca oddelenia životného prostredia Dana Palkechová, ktorá si myslí, že mobilným zberom by mohli ušetriť. „Štyrikrát do roka budú môcť občania veľkoobjemový odpad vyložiť pred svoje domy,“ vysvetľuje Palkechová jeho podstatu a dodáva: „Odpad sa nepomieša, ale sa bude do áut nakladať separovane.“
Mesto si novinku vyskúšalo minulý pondelok v mestskej časti Prejta. „Ľudia tam vyložili pneumatiky, ktoré na skládku ísť nemôžu; práčky a sporáky, ktoré pôjdu do šrotu a niekoľko gaučov a sedačiek, ktoré na skládke skončia,“ opisuje Palkechová priebeh zberu. Ostatným netrpezlivým občanom odkazuje, že sa mobilného zberu dočkajú v priebehu mesiaca máj. Dubničania naň však vlastne ani nemusia čakať. Objemného či stavebného odpadu sa môžu zbaviť kedykoľvek a zadarmo. „Mnohí stále nevedia o Stredisku triedeného zberu, kde je takýto odpad možné odovzdať bezplatne, šesť dní v týždni,“ pripomína Palkechová. Jedinou podmienku je, aby tu odpad priniesli vytriedený.