Oficiálnym búrkovým obdobím u nás je obdobie od 1. apríla do 1. októbra. Búrky sa síce vyskytujú aj inokedy, ale je ich podstatne menej a sú skôr výnimočné. Letné búrky sprevádzajú často krupobitie, prívaly dažďa, ale najmä blesky.
„Ľudia nie sú informovaní a dosť podceňujú nebezpečenstvo,“ hovorí súdny znalec Ján Meravý. „Ale aj po veľkej búrke je dobré skontrolovať, či nedošlo k zasiahnutiu objektu a k poškodeniu bleskozvodu. Dynamické účinky blesku dokážu vytrhnúť aj omietku,“ dodáva. „Zlý hromozvod je totiž horší ako žiadny!“
Naše domácnosti sú dnes už bežne vybavené modernou technikou, máme videá, televízory, telefónne pripojenia na internet, modemy. Sú to všetko prístroje s mikroprocesormi, citlivými na prepätie. Stačí krátky impulz, trvajúci hoci len nanosekundu, a všetko prepáli a znehodnotí. „O ich ochranu pred bleskom sa treba starať,“ vysvetľuje znalec.
Pri atmosferickom výboji je nebezpečný okruh až do 10 kilometrov od výboja blesku. Atmosferické prepätie od výboja sa môže do elektrickej sústavy dostať cez rozvody elektriny, dátové a telekomunikačné systémy alebo aj cez antény. Ak nechceme pri každej búrke vypínať v dome všetky elektronické spotrebiče je osožné všetky tieto prístupové cesty zablokovať kvalitnými ochrannými prvkami. Zasiahnuté môžu byť aj satelity, umiestnené na strechách, pretože často nebývajú spojené s bleskozvodnou sústavou.
Veľmi nebezpečným počas búrky je mať pri sebe aktívny mobilný telefón. Môže byť príčinou smrteľného úrazu. „Niektorí odborníci namietajú, že to fyzikálne nie je možné, ale vedci pekingskej univerzity tvrdia opak,“ hovorí Meravý. „Riešili sme takýto prípad pred pár rokmi. Blesk udrel na folklórnych slávnostiach do mladej ženy s dieťaťom na rukách, ktorá práve telefonovala. Ľudí niekoľko metrov v jej okruhu omráčilo, všetci vstali okrem nich dvoch. Žena bola mŕtva hneď, dievčatko skonalo pri prevoze do nemocnice. Pritom v okolí boli budovy, aj vyšší ľudia“ spomína si na tragédiu. Jeho radou pri búrke v teréne – vypnúť mobily. Aj prichádzajúca sms-ka počas búrky môže byť pre adresáta nebezpečná...
Pridáva iné prípady: Do jedného z fabrických komínov v Trenčíne udrel blesk. Zhruba 120 metrov od komína bola vzdialená administratívna budova, na ktorej boli zvonku inštalované dátové rozvody, aby nenarušili zvnútra už hotový interiér. Pri údere blesku sa naindukovalo v rozvodoch prepätie a zničilo dátovú sieť. Škoda bola štvrť milióna.
Devastačne skončil úder blesku do jedného rodinného domu v Trenčíne zhruba pred rokom. Blesk vytrhal kryty zásuviek, zničil elektroinštaláciu, televízory, domáci telefón, anténu... Objekt mal síce bleskozvod, ale nebol od jeho inštalácie odborne kontrolovaný a skúšaný!
Dôležité je, aby ľudia o nebezpečenstvách, ktoré na nich číhajú, či už z atmosférického prepätia pri búrke, ale aj od elektrického zariadenia a spotrebičov, vedeli. „Pripravili sme pre laikov knihu o elektrotechnickej spôsobilosti. Tu nájdu všetky návody, ako ochrániť nielen svoj majetok, ale i seba,“ dodáva súdny znalec Ján Meravý.