Na dvore firma skladovala odpad z pecí a ten bol pri vlhkom počasí zdrojom prenikavého zápachu. Firma nemala na pec, v ktorej tavili hliníkový odpad, potrebné povolenia. Keď zažiadala o rozšírenie výroby, ktorú podmieňovala výmenou ekologickejšej technológie, zaprotestovali občania. Petíciou a neustálym upozorňovaním dosiahli, že mesto rozšírenie výroby nepovolilo.
Po roku začína areál skrachovanej firmy Kovohute opäť ožívať. Priestory i technológiu vydražila firma Askov, ktorá chce pokračovať v podobnej činnosti.
„Plánujeme vyrábať v inom procese, nie chŕliť tony zliatiny, ale zhodnocovať materiál. Uvažujeme aj o výrobe odliatkov pre automobilový priemysel,“ hovorí jeden zo štatutárov firmy Askov Dezider Michalík. Pripúšťa, že firma je reálnym znečisťovateľom prostredia i keď v areáli je viacero firiem, ktoré znepríjemňujú prostredie obyvateľom okolitých domov.
Použitie technológii vysvetľuje ďalší štatutár Marián Baňár. „Pec, na ktorú nebola kolaudácia, nebudeme používať. Sprevádzkujeme ju až po potrebných schvaľovacích administratívnych krokoch.“
„Nebudú tam žiadne šrotoviská, máme dohody s partnerskými firmami, ktoré dovezú materiál už pripravený na také množstvo, ktoré bude spracované hneď v ten deň,“ dodáva k charaktere výroby Michalík.
„Takáto výroba by asi nemala patriť do mesta, do územia, ktoré je obývané. Jej prevádzka by mohla byť problematická,“ hovorí poslanec Róbert Lifka. Poslankyňa Janka Fabová zase pripomína, že poslanci iniciovali zmenu charakteru tejto lokality v územnom pláne z priemyselnej zóny na skladovú a obslužnú. „Aj stanovisko úradu pre verejné zdravotníctvo bolo zamietavé nielen k rozšíreniu výroby, ale najmä pre hospic, ktorý sa dokončuje v susedstve.“
Ďalšia členka výboru mestskej časti Veronika Závodská predpokladá, že netreba mať obavy z nedodržiavania predpisov a hygienických noriem. „Veď sú predsa pod kontrolou príslušných inštitúcií.“
Zatiaľ sa poslanci zhodli, že zmena vlastníka firmy nie je dôvodom na prehodnotenie ich doterajších stanovísk. Predseda VMČ Ján Babič navrhol zástupcom firmy stretnutie s občanmi a so schvaľovacími úradmi a inštitúciami. Zástupcovia firmy Askov, ktorí v minulosti pôsobili aj vo firme Kovohute, ho zvolajú v priebehu mesiaca, pretože chcú prevádzkovať firmu pod verejnou kontrolou. Sú ochotní investovať aj do zlepšenia životného prostredia mimo firmy a spolupracovať s obyvateľmi.