Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Klientelizmu sa v Trenčíne darí

Štvrtkové zasadnutie mestského zastupiteľstva v Trenčíne malo rýchly a hladký priebeh. Vládnuca poslanecká väčšina v balíku majetkových prevodov schválila aj prevody vzbudzujúce podozrenia z netransparentnosti a klientelizmu.

Navyše zrušila aj svoje uznesenie z minulého roku, ktoré poslancov zaväzovalo pri predaji vybraných objektov uskutočniť verejnú súťaž. Podľa kompetentných mestských politikov je takéto konanie v záujme mesta.


Mesto zamenilo pozemky so sponzorom SDKÚ

Trenčín - Mestskí poslanci v Trenčíne minulý týždeň rozhodli o zámene mestských pozemkov za pozemok Jaroslava Závodského, ktorý sponzoroval SDKÚ a je aj členom krajskej rady strany. V mestskom zastupiteľstve má pritom väčšinu koalícia SDKÚ-ANO-DS.

Skryť Vypnúť reklamu

Za pozemok s výmerou vyše 3600 metrov štvorcových pod cintorínom v okrajovej časti Trenčína Záblatie Závodský získal tri iné pozemky v širšom centre mesta a ďalší pozemok v okrajovej časti Kubra. Závodský výmenou získal svahovitý pozemok v blízkosti „Milionárskej štvrte“ Nad teheľňou a dve parcely v tesnej blízkosti spoločnosti Araver, ktorej šéfuje. Pozemky získal bez toho, aby poslanci poznali rozdiel ceny menených parciel. Viceprimátor Trenčína Anton Boc (SDKÚ) vysvetlil, že pozemky sa neoceňovali, pretože „kritériom bola rovnaká rozloha“. Boc uznáva, že komerčná cena pozemkov v širšom centre Trenčína môže byť vyššia ako cena pozemku na okraji, „mestu ale išlo o vyriešenie vlastníckych vzťahov z minulosti“.

Pozemok pod cintorínom získala Závodského spoločnosť Dolná kopanica len pred niekoľkými mesiacmi kúpnou zmluvou od roľníckeho družstva Zámostie. Spoločnosť Dolná kopanica vznikla len vlani v septembri a Závodský je jej jediným spoločníkom i konateľom. Podľa predsedu finančnej komisie mestského zastupiteľstva Jána Krátkeho z KDH je zarážajúce, „ako je možné, že pozemok pod cintorínom nie je na liste vlastníctva mesta, keď to určuje zákon“. Mesto preto podľa neho muselo citlivú otázku riešiť. „Že pozemok patrí pánu Závodskému, som sa dozvedel až od vás,“ odpovedal Krátky na otázku, či zámena pozemkov medzi mestom riadeným koalíciou SDKÚ-ANO-DS a sponzorom SDKÚ bez znaleckého posudku nemôže vyvolávať pochybnosti o transparentnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play výmera pozemkov nemôže byť jediným kritériom pre realizáciu výmeny. „Takýmto spôsobom sa môže vlastník pozemku bez hodnoty dostať k obrovským finančným zdrojom. Akoby zástupcovia mesta nevnímali, že nakladajú s majetkom verejným, a nie svojím,“ myslí si.

Závodský sa k výmene pozemkov vyjadriť odmietol. „Som obchodník a ako obchodník sa snažím vyjednať, čo je pre mňa výhodné,“ povedal.

Michal PiškoZávodský sponzoroval SDKÚ a predával auto

Trenčín - Keď bol dnešný minister obrany Juraj Liška primátorom Trenčína, mesto preňho kúpilo od firmy Araver luxusné Audi 6 v hodnote takmer dva milióny. Firme Araver šéfuje Jaroslav Závodský, ktorý v roku 2001 daroval SDKÚ ako jej člen 200-tisíc korún. „Nevieme síce posúdiť, či finančný dar ovplyvnil výsledok tendra, ale v každom prípade sme po jeho analýze zistili niekoľko rizikových faktorov, ktoré k takémuto výsledku mohli viesť,“ povedala ku kúpe auta pred časom riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk. Verejná súťaž na auto bola mimoriadne úzko špecifikovaná a podmienky spĺňalo pravdepodobne iba Audi. Závodský vtedy tvrdil, že v skutočnosti jeho firma prerobila, lebo mestu predala auto za výrobnú cenu.
(r)

Skryť Vypnúť reklamu


Hokejista Pavlikovský kupuje pozemok v milionárskej štvrti

Trenčín - Ďalším zo schválených odpredajov pozemku bez diskusie bol na poslednom zastupiteľstve Mesta Trenčín aj odpredaj pozemku Nad tehelňou hokejistovi Richardovi Pavlikovskému. Ulica Nad tehelňou, známa skôr pomenovaním „Milionárska štvrť“, je podľa realitného makléra veľmi lukratívna a cena pozemku za meter štvorcový sa pohybuje od 2,5-tisíc vyššie. Richard Pavlikovský kúpil pozemok s rozlohou 157 metrov štvorcových za 1500 korún za meter štvorcový. „V porovnaní s inými prevodmi, ktoré sú rádovo v miliónoch a desiatkach miliónov, je toto zanedbateľná záležitosť – ide len o 235,5-tisíc korún,“ povedal poslanec Ján Babič. „Napriek tomu som presvedčený, že pozemky v tejto lokalite sú drahšie a dajú sa predať oveľa výhodnejšie,“ hovorí a pokračuje: „Podľa mňa nie je nutné zbavovať sa majetku za každú cenu alebo podcenu.“ Richard Pavlikovský sa bráni: „Ja si myslím, že je to štandardná cena. Je to malý úzky pozemok, situovaný od cesty dolu svahom. Nemyslím, že by bol nejako zaujímavý. Bude veľmi nákladné vôbec tam niečo stavať,“ zamýšľa sa. „Na to, ako to bude finančne náročné na realizáciu, je to dosť vysoká cena. Preto aj ten pozemok bol voľný a nikto ho nechcel.“

V návrhu odpredaja nehnuteľnosti je ako účel uvedená výstavba polyfunkčného objektu. Richard Pavlikovský však zatiaľ nemá ucelenú predstavu, čo tam bude stáť. „Ešte to nemám premyslené,“ hovorí. „Polyfunkčný objekt je to len preto, že tam bude možno kancelársky priestor, možno garáže, prípadne bytovka s dvoma bytmi, inak to nebude žiadna stavba určená na komerčné účely.“ Ján Babič k tomu dodáva: „Ak to poslúži dobrej veci, je to v poriadku. Ale ak by sa malo jednať len o to, zbaviť sa majetku bez toho, že nevieme, čomu bude v budúcnosti slúžiť, nemôžeme byť s takýmto postupom spokojní.“

„Chcel by som tam niečo postaviť v štýle bytoviek v okolí, aby sa to tam hodilo. Každý krok budem samozrejme konzultovať s architektmi a so susedmi, aby neboli žiadne problémy. Inak predsa nemá cenu vôbec tam niečo stavať,“ vyjadril sa Richard Pavlikovský.

Mária SovováMesto predalo budovu v centre hlboko pod cenu

Trenčín - Mestskí poslanci v Trenčíne predali ďalšiu mestskú budovu na Mierovom námestí. Len nedávno predali iné dve budovy na centrálnom námestí spolu za 25 miliónov korún, čo sa vtedy viacerým poslancom zdalo pre mesto nevýhodné. Budovu Mierové námestie č. 3 s výmerou 321 metrov štvorcových včera predali za sedem miliónov korún firme Herbaria, ktorá by za ňou mala vybudovať Zlatú uličku. Zlatá ulička by mala spájať Mierové námestie so Štúrovým námestím poza synagógu, ktorú má Herbaria v dlhodobom prenájme. Nezávislý poslanec Róbert Lifka predaj označil za netransparentný a dopredu zinscenovaný. „Cena 7 miliónov za budovu, ktorá mestu vynášala asi 800-tisíc ročne, je nízka, výnos predaja by pri verejnej súťaži mohol byť podstatne vyšší,“ tvrdil poslanec.
Viceprimátor Trenčína Anton Boc si myslí, že cena budovy nemohla byť vyššia, lebo mesto už v minulosti predalo pozemky okolo nej. „Predať budovu, kde okolie vlastní súkromná firma, by bolo vo verejnej súťaži problematické a cena by asi nebola vyššia,“ povedal Boc. Pozemky okolo budovy mesto predalo spoločnosti Herbaria ešte minulý rok „za účelom výstavby zázemia a realizácie Zlatej uličky“. Podľa Boca sa však nedá povedať, že „predajom pozemkov okolo budovy by mesto znížilo hodnotu svojho majetku, pretože vtedy sa ešte nevedelo, že budovu budeme chcieť predávať“. To, že mesto oddeleným predajom pozemkov a budovy mohlo prerobiť, priznáva aj predseda finančnej komisie mestského zastupiteľstva Ján Krátky. „Mohlo sa stať, že predaj na dvakrát znížil cenu a mesto mohlo získať viac. Na predaji ako celku však vtedy nebola politická zhoda,“ povedal. Podľa realitného makléra, ktorý v Trenčíne obchoduje s nehnuteľnosťami a neprial si byť menovaný, „cena 7 miliónov za túto budovu nie je adekvátna ani náhodou“. „Skutočná hodnota budovy je okolo 30 miliónov, a to že, mesto už skôr predalo pozemky okolo nej, má na zníženie ceny vplyv maximálne 5 percent,“ povedal maklér.

Majiteľka spoločnosti Herbaria Oľga Hodálová cenu považuje za primeranú. „Budova nie je v dobrom stave a vyžiada si značnú rekonštrukciu,“ povedala. Podľa nej cena zohľadňuje aj investíciu do vybudovania Zlatej uličky, ktorá bude verejným priestranstvom. „V synagóge a v Zlatej uličke budú obchodíky, remeslá, galérie či reštaurácie, čo oživí trenčianske staré mesto,“ povedala. S výstavbou Zlatej uličky by Herbaria chcela začať na jeseň, čiastočne sprístupnená by mala byť už na budúci rok.

Michal PiškoMesto darovalo Hanzelovi parkovisko v centre za korunu

Trenčín – Za jednu korunu priklepli mestskí poslanci novodubnickej spoločnosti Europeum parkovisko na Rozmarínovej ulici s rozlohou 2700 metrov štvorcových. Predsedníčkou predstavenstva spoločnosti je Katarína Hanzelová, jej manžel, poslanec národnej rady za Smer Bohumil Hanzel na tomto mieste figuroval predtým.
Záväzok Trenčína voči Europeu vznikol v rokoch 1998-1999, na základe uzatvorenej zmluvy. Trenčín získal vtedy pozemky na výstavbu inžinierskych sietí na Hornom Šianci za korunu a spoločnosti sa zaviazal poskytnúť za to do dvoch rokov parcelu porovnateľnej výmery v lokalite uvažovanej pre výstavbu tiež za korunu. Tá si aj vhodné pozemky sama vyhliadla, nové vedenie mesta však s nimi nesúhlasilo, a tak spoločnosť pristúpila k presadeniu svojich požiadaviek prostredníctvom súdu.

Súdny spor mesto vyhralo. Aj napriek tomu sa však rozhodlo svoj záväzok voči Europeu splniť. „Je to záväzok z minulosti a my sme sa ho rozhodli vyriešiť decentne,“ povedal viceprimátor Anton Boc o tom, že Europeum chce na Rozmarínovej ulici postaviť parkovací dom. Počet parkovacích miest je podľa Boca v meste nízky, a tak investícia ktorú firma zrealizuje, bude pre mesto „určite výhodnejšia.“ S tvrdením o nedostatku parkovacích miest súhlasí aj predseda finančnej komisie a poslanec za KDH Ján Krátky. Parkovisko na Rozmarínovej má podľa neho iba tretinovú rozlohu oproti výmeru pozemkov, ktoré pred viac ako piatimi rokmi získalo od Europea mesto. „S návrhom návrh na jednotretinové vyrovnanie som prišiel ja a tiež som zaň aj hlasoval,“ povedal Krátky, ktorý však taktiež potvrdil, že zmluvu, akú vtedy mesto uzatvorilo, by on osobne asi nikdy nepodpísal.

Bohumil Hanzel sponzoroval predvolebnú kampaň súčasného trenčianskeho primátora Branislava Cellera sumou približne 200-tisíc korún. „Je to najlepší primátor, aký tam bol,“ povedal vo štvrtok Hanzel. Tvrdí, že súdny spor prehral iba z formálneho hľadiska, lebo súd nemôže rozkázať poslancom, ako majú hlasovať. Jeho zmluvu s mestom o výmene pozemkov vraj uznali všetci traja primátori, ktorí naposledy v Trenčíne pôsobili. „Ja mám svedomie čisté.“

Osloviť primátora Cellera sa nám nepodarilo, nakoľko je v týchto dňoch na dovolenke. Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne ovláda koalícia SDKÚ, ANO, DS. Bohumil Hanzel hlasoval v parlamente za vládne zdravotnícke zákony.

(luk, mož)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 526
 2. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 18 114
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 15 342
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 045
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 679
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 662
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 522
 8. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 469
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 702
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 453
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Cesty TSK i celého Slovenska boli minulý týždeň bez obetí dopravných nehôd

Na cestách Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sa v minulom týždni stalo 18 dopravných nehôd. Nikto pri nich nezomrel, ťažko sa zranili dvaja ľudia.

ilustračné foto

V nedeľu pribudlo cez 1300 nakazených, takmer 140 v Trenčianskom kraji

Na Slovensku pribudlo v nedeľu 1312 nakazených z 6175 testovaných. Potvrdili ďalšie úmrtia.

ilustračné foto

Vo funkcii hlavného kontrolóra mesta Myjava bude pokračovať Vladimír Výdurek

Myjavskú samosprávu bude aj ďalších šesť rokov kontrolovať Vladimír Výdurek.

ilustračné foto

Samosprávny kraj ponúka školské priestory na zriadenie odberových miest

Trenčiansky kraj je zriaďovateľom 38 stredných škôl v dvanástich mestách a jednej obci.

ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?