Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Klientelizmu sa v Trenčíne darí

Štvrtkové zasadnutie mestského zastupiteľstva v Trenčíne malo rýchly a hladký priebeh. Vládnuca poslanecká väčšina v balíku majetkových prevodov schválila aj prevody vzbudzujúce podozrenia z netransparentnosti a klientelizmu.

Navyše zrušila aj svoje uznesenie z minulého roku, ktoré poslancov zaväzovalo pri predaji vybraných objektov uskutočniť verejnú súťaž. Podľa kompetentných mestských politikov je takéto konanie v záujme mesta.


Mesto zamenilo pozemky so sponzorom SDKÚ

Trenčín - Mestskí poslanci v Trenčíne minulý týždeň rozhodli o zámene mestských pozemkov za pozemok Jaroslava Závodského, ktorý sponzoroval SDKÚ a je aj členom krajskej rady strany. V mestskom zastupiteľstve má pritom väčšinu koalícia SDKÚ-ANO-DS.

Skryť Vypnúť reklamu

Za pozemok s výmerou vyše 3600 metrov štvorcových pod cintorínom v okrajovej časti Trenčína Záblatie Závodský získal tri iné pozemky v širšom centre mesta a ďalší pozemok v okrajovej časti Kubra. Závodský výmenou získal svahovitý pozemok v blízkosti „Milionárskej štvrte“ Nad teheľňou a dve parcely v tesnej blízkosti spoločnosti Araver, ktorej šéfuje. Pozemky získal bez toho, aby poslanci poznali rozdiel ceny menených parciel. Viceprimátor Trenčína Anton Boc (SDKÚ) vysvetlil, že pozemky sa neoceňovali, pretože „kritériom bola rovnaká rozloha“. Boc uznáva, že komerčná cena pozemkov v širšom centre Trenčína môže byť vyššia ako cena pozemku na okraji, „mestu ale išlo o vyriešenie vlastníckych vzťahov z minulosti“.

Pozemok pod cintorínom získala Závodského spoločnosť Dolná kopanica len pred niekoľkými mesiacmi kúpnou zmluvou od roľníckeho družstva Zámostie. Spoločnosť Dolná kopanica vznikla len vlani v septembri a Závodský je jej jediným spoločníkom i konateľom. Podľa predsedu finančnej komisie mestského zastupiteľstva Jána Krátkeho z KDH je zarážajúce, „ako je možné, že pozemok pod cintorínom nie je na liste vlastníctva mesta, keď to určuje zákon“. Mesto preto podľa neho muselo citlivú otázku riešiť. „Že pozemok patrí pánu Závodskému, som sa dozvedel až od vás,“ odpovedal Krátky na otázku, či zámena pozemkov medzi mestom riadeným koalíciou SDKÚ-ANO-DS a sponzorom SDKÚ bez znaleckého posudku nemôže vyvolávať pochybnosti o transparentnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair-play výmera pozemkov nemôže byť jediným kritériom pre realizáciu výmeny. „Takýmto spôsobom sa môže vlastník pozemku bez hodnoty dostať k obrovským finančným zdrojom. Akoby zástupcovia mesta nevnímali, že nakladajú s majetkom verejným, a nie svojím,“ myslí si.

Závodský sa k výmene pozemkov vyjadriť odmietol. „Som obchodník a ako obchodník sa snažím vyjednať, čo je pre mňa výhodné,“ povedal.

Michal PiškoZávodský sponzoroval SDKÚ a predával auto

Trenčín - Keď bol dnešný minister obrany Juraj Liška primátorom Trenčína, mesto preňho kúpilo od firmy Araver luxusné Audi 6 v hodnote takmer dva milióny. Firme Araver šéfuje Jaroslav Závodský, ktorý v roku 2001 daroval SDKÚ ako jej člen 200-tisíc korún. „Nevieme síce posúdiť, či finančný dar ovplyvnil výsledok tendra, ale v každom prípade sme po jeho analýze zistili niekoľko rizikových faktorov, ktoré k takémuto výsledku mohli viesť,“ povedala ku kúpe auta pred časom riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk. Verejná súťaž na auto bola mimoriadne úzko špecifikovaná a podmienky spĺňalo pravdepodobne iba Audi. Závodský vtedy tvrdil, že v skutočnosti jeho firma prerobila, lebo mestu predala auto za výrobnú cenu.
(r)

Skryť Vypnúť reklamu


Hokejista Pavlikovský kupuje pozemok v milionárskej štvrti

Trenčín - Ďalším zo schválených odpredajov pozemku bez diskusie bol na poslednom zastupiteľstve Mesta Trenčín aj odpredaj pozemku Nad tehelňou hokejistovi Richardovi Pavlikovskému. Ulica Nad tehelňou, známa skôr pomenovaním „Milionárska štvrť“, je podľa realitného makléra veľmi lukratívna a cena pozemku za meter štvorcový sa pohybuje od 2,5-tisíc vyššie. Richard Pavlikovský kúpil pozemok s rozlohou 157 metrov štvorcových za 1500 korún za meter štvorcový. „V porovnaní s inými prevodmi, ktoré sú rádovo v miliónoch a desiatkach miliónov, je toto zanedbateľná záležitosť – ide len o 235,5-tisíc korún,“ povedal poslanec Ján Babič. „Napriek tomu som presvedčený, že pozemky v tejto lokalite sú drahšie a dajú sa predať oveľa výhodnejšie,“ hovorí a pokračuje: „Podľa mňa nie je nutné zbavovať sa majetku za každú cenu alebo podcenu.“ Richard Pavlikovský sa bráni: „Ja si myslím, že je to štandardná cena. Je to malý úzky pozemok, situovaný od cesty dolu svahom. Nemyslím, že by bol nejako zaujímavý. Bude veľmi nákladné vôbec tam niečo stavať,“ zamýšľa sa. „Na to, ako to bude finančne náročné na realizáciu, je to dosť vysoká cena. Preto aj ten pozemok bol voľný a nikto ho nechcel.“

V návrhu odpredaja nehnuteľnosti je ako účel uvedená výstavba polyfunkčného objektu. Richard Pavlikovský však zatiaľ nemá ucelenú predstavu, čo tam bude stáť. „Ešte to nemám premyslené,“ hovorí. „Polyfunkčný objekt je to len preto, že tam bude možno kancelársky priestor, možno garáže, prípadne bytovka s dvoma bytmi, inak to nebude žiadna stavba určená na komerčné účely.“ Ján Babič k tomu dodáva: „Ak to poslúži dobrej veci, je to v poriadku. Ale ak by sa malo jednať len o to, zbaviť sa majetku bez toho, že nevieme, čomu bude v budúcnosti slúžiť, nemôžeme byť s takýmto postupom spokojní.“

„Chcel by som tam niečo postaviť v štýle bytoviek v okolí, aby sa to tam hodilo. Každý krok budem samozrejme konzultovať s architektmi a so susedmi, aby neboli žiadne problémy. Inak predsa nemá cenu vôbec tam niečo stavať,“ vyjadril sa Richard Pavlikovský.

Mária SovováMesto predalo budovu v centre hlboko pod cenu

Trenčín - Mestskí poslanci v Trenčíne predali ďalšiu mestskú budovu na Mierovom námestí. Len nedávno predali iné dve budovy na centrálnom námestí spolu za 25 miliónov korún, čo sa vtedy viacerým poslancom zdalo pre mesto nevýhodné. Budovu Mierové námestie č. 3 s výmerou 321 metrov štvorcových včera predali za sedem miliónov korún firme Herbaria, ktorá by za ňou mala vybudovať Zlatú uličku. Zlatá ulička by mala spájať Mierové námestie so Štúrovým námestím poza synagógu, ktorú má Herbaria v dlhodobom prenájme. Nezávislý poslanec Róbert Lifka predaj označil za netransparentný a dopredu zinscenovaný. „Cena 7 miliónov za budovu, ktorá mestu vynášala asi 800-tisíc ročne, je nízka, výnos predaja by pri verejnej súťaži mohol byť podstatne vyšší,“ tvrdil poslanec.
Viceprimátor Trenčína Anton Boc si myslí, že cena budovy nemohla byť vyššia, lebo mesto už v minulosti predalo pozemky okolo nej. „Predať budovu, kde okolie vlastní súkromná firma, by bolo vo verejnej súťaži problematické a cena by asi nebola vyššia,“ povedal Boc. Pozemky okolo budovy mesto predalo spoločnosti Herbaria ešte minulý rok „za účelom výstavby zázemia a realizácie Zlatej uličky“. Podľa Boca sa však nedá povedať, že „predajom pozemkov okolo budovy by mesto znížilo hodnotu svojho majetku, pretože vtedy sa ešte nevedelo, že budovu budeme chcieť predávať“. To, že mesto oddeleným predajom pozemkov a budovy mohlo prerobiť, priznáva aj predseda finančnej komisie mestského zastupiteľstva Ján Krátky. „Mohlo sa stať, že predaj na dvakrát znížil cenu a mesto mohlo získať viac. Na predaji ako celku však vtedy nebola politická zhoda,“ povedal. Podľa realitného makléra, ktorý v Trenčíne obchoduje s nehnuteľnosťami a neprial si byť menovaný, „cena 7 miliónov za túto budovu nie je adekvátna ani náhodou“. „Skutočná hodnota budovy je okolo 30 miliónov, a to že, mesto už skôr predalo pozemky okolo nej, má na zníženie ceny vplyv maximálne 5 percent,“ povedal maklér.

Majiteľka spoločnosti Herbaria Oľga Hodálová cenu považuje za primeranú. „Budova nie je v dobrom stave a vyžiada si značnú rekonštrukciu,“ povedala. Podľa nej cena zohľadňuje aj investíciu do vybudovania Zlatej uličky, ktorá bude verejným priestranstvom. „V synagóge a v Zlatej uličke budú obchodíky, remeslá, galérie či reštaurácie, čo oživí trenčianske staré mesto,“ povedala. S výstavbou Zlatej uličky by Herbaria chcela začať na jeseň, čiastočne sprístupnená by mala byť už na budúci rok.

Michal PiškoMesto darovalo Hanzelovi parkovisko v centre za korunu

Trenčín – Za jednu korunu priklepli mestskí poslanci novodubnickej spoločnosti Europeum parkovisko na Rozmarínovej ulici s rozlohou 2700 metrov štvorcových. Predsedníčkou predstavenstva spoločnosti je Katarína Hanzelová, jej manžel, poslanec národnej rady za Smer Bohumil Hanzel na tomto mieste figuroval predtým.
Záväzok Trenčína voči Europeu vznikol v rokoch 1998-1999, na základe uzatvorenej zmluvy. Trenčín získal vtedy pozemky na výstavbu inžinierskych sietí na Hornom Šianci za korunu a spoločnosti sa zaviazal poskytnúť za to do dvoch rokov parcelu porovnateľnej výmery v lokalite uvažovanej pre výstavbu tiež za korunu. Tá si aj vhodné pozemky sama vyhliadla, nové vedenie mesta však s nimi nesúhlasilo, a tak spoločnosť pristúpila k presadeniu svojich požiadaviek prostredníctvom súdu.

Súdny spor mesto vyhralo. Aj napriek tomu sa však rozhodlo svoj záväzok voči Europeu splniť. „Je to záväzok z minulosti a my sme sa ho rozhodli vyriešiť decentne,“ povedal viceprimátor Anton Boc o tom, že Europeum chce na Rozmarínovej ulici postaviť parkovací dom. Počet parkovacích miest je podľa Boca v meste nízky, a tak investícia ktorú firma zrealizuje, bude pre mesto „určite výhodnejšia.“ S tvrdením o nedostatku parkovacích miest súhlasí aj predseda finančnej komisie a poslanec za KDH Ján Krátky. Parkovisko na Rozmarínovej má podľa neho iba tretinovú rozlohu oproti výmeru pozemkov, ktoré pred viac ako piatimi rokmi získalo od Europea mesto. „S návrhom návrh na jednotretinové vyrovnanie som prišiel ja a tiež som zaň aj hlasoval,“ povedal Krátky, ktorý však taktiež potvrdil, že zmluvu, akú vtedy mesto uzatvorilo, by on osobne asi nikdy nepodpísal.

Bohumil Hanzel sponzoroval predvolebnú kampaň súčasného trenčianskeho primátora Branislava Cellera sumou približne 200-tisíc korún. „Je to najlepší primátor, aký tam bol,“ povedal vo štvrtok Hanzel. Tvrdí, že súdny spor prehral iba z formálneho hľadiska, lebo súd nemôže rozkázať poslancom, ako majú hlasovať. Jeho zmluvu s mestom o výmene pozemkov vraj uznali všetci traja primátori, ktorí naposledy v Trenčíne pôsobili. „Ja mám svedomie čisté.“

Osloviť primátora Cellera sa nám nepodarilo, nakoľko je v týchto dňoch na dovolenke. Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne ovláda koalícia SDKÚ, ANO, DS. Bohumil Hanzel hlasoval v parlamente za vládne zdravotnícke zákony.

(luk, mož)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 25 604
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 413
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 661
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 462
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 648
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 964
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 857
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 666
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 443
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 836
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Pozor na snehové jazyky a záveje

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pred snehovými závejmi a jazykmi.

Na cestách pozor na snehové jazyky.

V Trenčíne chcú počas víkendu otvoriť 36 odberných miest

Mesto Trenčín chce počas víkendu testovať antigénovými testami v 36 odberných miestach. Informovala o tom hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Návštevnosť mestského webu stúpla medziročne o 20 percent

Webové sídlo mesta Dubnica nad Váhom navštívilo v minulom roku viac ako 137.000 rôznych návštevníkov. Medziročne sa ich počet zvýšil o 20 percent.

Ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

Zoznam mobilných odberových miest v Turci

Tieto mobilné odberové miesta fungujú už dlhšie, ďalšie odberové miesta budú mestá a obce vytvárať.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

Už ste čítali?