Podľa predsedu prípravného výboru Milana Ostrovského na slávnosti prichádzajú občania rôznych národov, napríklad Poliaci, Američania, Francúzi.
V šesťhodinovom kultúrnom programe vystupujú ľudové hudby, speváci a tanečníci z českých a slovenských obcí, ktoré sú organizátormi podujatia. Podľa Ostrovského slávnosti pripravuje 70-80 obcí z oboch strán hranice. „Každá obec sa chce prezentovať, ale to sa nedá. Preto súbory vystupujú 20 minút a ide ďalší. Chceme to v priebehu niekoľkých rokov otočiť, aby sa všetci vystriedali,“ hovorí Ostrovský.
Na slávnosti príde v prípade pekného počasia päť až sedemtisíc návštevníkov. „Dopoludnia bol vrchol Veľkej Javoriny zahalený v oblakoch. Aj napriek tomu prichádzali desiatky áut a autobusov. Ľudia majú tieto slávnosti radi. Veľa robí aj ich história,“ dodáva Ostrovský. Návštevníci program sledujú usadení na svahu na dekách, skladacích stoličkách alebo len tak na tráve. Pre deti sú pripravené súťaže, lákadlom je podľa Ostrovského tiež dobré občerstvenie a stánky s výrobkami remeselníkov.
Na slávnosti prišli aj hejtmani Zlínskeho a Juhomoravského kraja, župan Trenčianskeho samosprávneho kraja, veľvyslanci a šéf kancelárie slovenského prezidenta. Veľká Javorina je najvyšším vrchom Bielych Karpát s nadmorskou výškou 970 metrov. Už v 19. storočí sa stala pamätným miestom stretávania sa Čechov a Slovákov - študentov, učiteľov, kňazov, umelcov ale aj obyčajných ľudí. V revolučnom roku 1848 skladali prísahu na Veľkej Javorine slovenskí dobrovoľníci pod vedením J. M. Hurbana.