„Počasie nám nepraje, robíme len úchytkom,“ sťažoval sa predseda staroturianskeho družstva Ľubomír Slimák na to, že nie sú ani v polovici žatvy. Lepšie na tom ale neboli ani inde. V Nemšovskom PD Vlára nemali napríklad zožaté viac ako dve tretiny obilia a v Melčiciach-Lieskovom jednu tretinu. „Už osem dní sme nekosili,“ informoval melčický predseda Jaroslav Holička.
Zozbierať úrodu z poľa stihli iba niektoré družstvá na juhu - v novomestskom okrese. Družstevníci v Čachticiach skončili žatvu ešte na konci júla. „Sme radi, že to máme za sebou,“ povedal predseda Ján Belák. „Začali sme neskoršie, potom sme to však dobehli aj vďaka tomu, že sme si požičali na výpomoc tri kombajny a veľké plus bolo aj to, že sa nám tento rok vôbec nekazili,“ dodal.
Oslovení poľnohospodári sa zhodli, že nepriaznivé počasie poznačí inak dobre sa ukazujúcu úrodu. „Zrážky boli intenzívne a prezreté obilie začína líhať,“ konštatoval vedúci rastlinnej výroby v PD Vlára Miroslav Bachratý. „Vyslovene stráca na kvalitatívnych ukazovateľoch,“ obával sa Ján Belák hrozby, že zvyšok úrody skončí iba v krmných fondoch.
Ešte väčší problém majú poľnohospodári obilie predať. „Ceny sú úplne nízke a prakticky nie je záujem, pretože ešte z vlaňajška veľa obilia ostalo,“ vysvetlil situáciu predseda Ľubomír Slimák. Mlynári podľa čachtického predsedu Jána Beláka nakupujú v súčasnosti dokonca za nižšie ceny ako je očakávaný novembrový intervenčný nákup, ktorý mal pôvodne poľnohospodárov zachraňovať. V Čachticiach preto zožaté obilie držia v skladoch a čakajú. „Je to výhoda. Tí, čo nemajú dostatok skladovacích priestorov, musia teraz predávať pod cenu,“ dodal Belák.
Odbyt netrápi družstevníkov v Melčiciach Lieskovom, kde si dve tretiny úrody skrmujú vo vlastnej živočíšnej výrobe. „Problém so speňažovaním vďaka tomu až tak nepociťujeme,“ vysvetlil predseda družstva Jaroslav Holička.