Inšpekcia nás požiadala o spoluprácu, t. j. odobratie vzoriek a rekognoskáciu terénu.
Náš zamestnanec odobral vzorky vody a vykonal obhliadku terénu, pričom úhyn rýb nespozoroval. Zistil však čudnejšie správanie rýb, ktoré neboli plaché a správali sa malátne. Nasledovný deň sme opätovne vykonali obhliadku toku, ale úhyn rýb nebol viditeľný, ani nikto ďalší, vrátane rybárov, úhyn nehlásil.
Na základe správania sa rýb, ako i našich meraní, predpokladáme, že v dôsledku tepla a eutrofizácie (zarasteniu toku) došlo k poklesu obsahu rozpusteného kyslíka vo vode, a tým k určitému úhynu rýb.
V dôsledku zrážkovej činnosti v nasledujúcich dňoch bol v piatok, t. j. 5. 8., zvýšený prietok koryta Váhu o 200 metrov kubických za sekundu, ktorý uhynuté ryby z oblasti Zamaroviec pravdepodobne vyplavil z dna toku.
K úhynu rýb počas dlhšie trvajúcich vysokých teplôt občasne dochádza. Aby sme tomuto predchádzali, vykonávame meranie obsahu rozpusteného kyslíka a v prípade signalizácie jeho poklesu sa snažíme vykonať opatrenia. Práve na základe meraní sme 29. júla prikročili k prepúšťaniu zvýšeného biologického prietoku do koryta Váhu od Hričova až po VD Kráľová, t. j. vrátane úseku nad Trenčínom.