„Ale už som sa za tých sedem rokov celkom adaptoval. Nie raz som si však povedal, že definitívne končím. Dom kultúry spadá pod mesto, len za minulého primátora sa stávali aj také situácie, že som ľuďom tri mesiace nemal z čoho dať výplatu. Ľutoval som toho, že som prišiel, ale potom boli aj situácie, kedy som sa cítil byť v správnom čase na správnom mieste,“ spomína na tvrdú skúšku svojich riaditeľských začiatkov. Zastrešuje totiž všetky umelecké telesá Myjavy - od štyroch folklórnych súborov cez divadlený súbor až po dychovú hudbu.
Dom kultúry Samka Dudíka, ktorého je Róbert Verner riaditeľom, pravidelne organizuje Myjavské slávnosti, kultúrne podujatia, premietanie v letnom aj prírodnom kine, koncerty a divadelné predstavenia, vystúpenia hudobných skupín, Kopaničiarske slávnosti, či jarmok.
Momentálne však najviac energie sústreďujú na organizovanie predvianočného trojdňového hudobno-divadelného festivalu, ktorý má v Myjave dlhú tradíciu. To už ale patrí k druhej línii života Róberta Vernera – k divadlu.
„Mamička ma s tou mojou pojašenosťou krotila už odmalička, ale nič nepomohlo. Po mojej stužkovej, ktorej program som vymýšľal, ma oslovil Miroslav Kňazský, ktorý vtedy viedol súbor Korbáč, aby som sa k nim pridal... A v tom divadle som sa úplne našiel.“ Róbert Verner v Korbáči pôsobí od roku 1998 nielen ako divadelník, ale aj ako scenárista. Keď sa stal riaditeľom Domu kultúry, stal sa zároveň aj riaditeľom divadelného súboru. Ich vystúpenia majú úspech nielen v Myjave, sú dobre známe aj v iných mestách. „Divadlo Korbáč dosť často chodievalo na súťaže v improvizácii. Vyhrali sme niekoľko ročníkov v Bratislave a asi trikrát sme vyhrali v Kremnických gagoch, čo bola pre nás veľká česť. Dlhé roky sme tiež chodievali po Slovensku s pôvodným jarmočným renesančným divadlom, kde som scenáre písal v rýmoch. Boli to príbehy talianskych renesančných autorov, s ktorými sme prešli celé Slovensko - od Žiaru nad Hronom až po západné Slovensko. Oslovujú nás aj agentúry, vystupovali sme v Orange reklame, aj u Pročka. To nás veľmi teší, že sa vie, že divadlo Korbáč existuje,“ hodnotí Verner pôsobnosť divadelného súboru, ktoré momentálne združuje asi 15 členov.
Keď v Myjave zrušili javisko v spoločenskom dome, tak súbor nemal kde nacvičovať a ani kde poriadať divadelný festival. Na tri roky museli skončiť so svojou činnosťou. V roku 2001 však mesto dokončilo výstavbu nového kultúrneho domu s veľkou divadelnou sálou. „My sme takýmto spôsobom získali nový priestor na skúšanie. Na naše myjavské pomery je to však veľmi veľká sála a máme veľké problémy ju naplniť,“ konštatuje Verner.
Okrem Róberta Vernera v divadle pôsobí aj jeho brat Vladimír a sestra Janka. Bratia Vernerovci píšu okrem scenárov pre Korbáč aj scenáre dedinských scénok Kopaničiarskych slávností. „Máme to asi v rodine,“ smeje sa Róbert Verner. „Rodičia sa zatiaľ k divadlu pripojiť nechcú, ale podporujú nás surovinami. Mama napečie koláče, a tie nás vždy fantasticky povzbudia k práci.“
VIZITKA
Róbert Verner je rodený Myjavčan a tak má blízky vzťah k folklóru a k umeniu v podstate vrodený. Po skončení Gymnázia v Myjave študoval na Vysokej škole pedagogickej v Nitre. Ako obsolvent rok a pol pracoval ako redaktor v Slovenskom rozhlase a neskôr prispievateľ do Záhoráku Senica. Keď v roku 1998 mesto Myjava vyhlásilo konkurz na riaditeľa nového Domu kultúry Samka Dudíka, Róbert Verner sa prihlásil a vyhral. Okrem tejto funkcie riaditeľuje aj Myjavskému divadelnému súboru Korbáč. Je slobodný a nezadaný.