Výstava sa totiž konala pri príležitosti 90. výročia založenia prvého skautského oddielu v Trenčíne. Napriek tomu, že počas komunizmu bola skautská činnosť u nás zakázaná, po roku 1989 sa skauting obnovil a dodnes pokračuje v šírení svojich ideí.
„Táto výstava mne, ako starému skautovi, pripomína zašlé časy,“ hovorí 72-ročný Milan Zmeták. „Je to pre mňa nostalgická spomienka na to, čo bolo a čo v súčasnej dobe nie je až také, aké by malo byť.“ Láska k prírode aj k blížnemu sa podľa neho vytráca. „Voľakedy sme v Trenčíne mali okolo 300, 400 skautov. Dnes je ich menej, ale snáď sa to zlepší.“ Milana Zmetáka potešilo, keď na niektorých fotografiách našiel seba ako mladíka. „Výstava je nádherná, ale nie je tu všetko. Je škoda, že nie všetci prispeli k tomu, aby výstava bola ešte lepšia, aj napriek tomu, že sa mi veľmi páči,“ konštatoval, listujúc si v starej kronike.
Organizátor výstavy Igor Škára nám priblížil dnešný skauting: „Momentálne máme v Trenčíne dva skautské zbory, v ktorých je asi 200 členov. Každoročne sa zúčastňujeme na dobročinných akciách, napríklad na Dni narcisov. Tento rok sme boli ako dobrovoľníci pomáhať v Tatrách a v budúcnosti by sme sa radi zúčastňovali aj iných dobrovoľných aktivít.“
A tak jedno zo skautských hesiel „aspoň jeden dobrý skutok denne“ aj vďaka činnosti skautov v Trenčíne nevymiera a pre niektorých z tých, ktorých odchovali, sa stáva životnou filozofiou.