Medzi občanmi sa začali šíriť zmienky o nástupe chrípkových ochorení. Informácie agentúry JPP však odmieta Mária Štefkovičová z regionálneho ústavu verejného zdravotníctva a oponuje, že v tomto období nezaznamenali žiadny väčší nárast chorobnosti nad štatistický rámec. „ V prípade chorobnosti nejde o chrípku, ale iba o infekcie horných dýchacích ciest, ktoré sú typické pre tento jesenný čas. Na Slovensku ešte nebol ani žiadny vírus chrípky izolovaný,“ dodala Štefkovičová. Jej slová potvrdzujú aj lekári. V ambulancii pre dospelých v Hornej Súči nezaznamenali žiadny nárast chorých. „Pacienti chodia iba s menšími prechladnutiami. Nárast chorobnosti očakávame až s príchodom chladnejšieho počasia, okolo novembra,“ hovorí lekár Dušan Guller.
Plnšie čakárne v ambulanciách sú u detských lekárov. „Situácia súvisí s nástupom detí do školy,“ potvrdzuje lekár detskej a dorastovej ambulancie z dubnickej polikliniky Marián Kadlubjak. „Je to i dôsledkom podceňovania jesenného počasia, kedy je ráno chladno a cez obed teplo. Ale menší nárast ochorení je bežným štandardom v tomto období.“
V Drietome u detskej lekárky Viery Stloukalovej je v ambulancii v týchto dňoch viac školákov ako koncom prázdnin. „Súvisí to s nástupom detí do školských kolektívov. Viac chorých je medzi deťmi staršieho školského veku.“ Nárast podľa nej nie je ničím výnimočný, táto situácia sa každoročne opakuje. „Z chorôb sme zaznamenali, okrem infektov dýchacích ciest, aj brušné chrípky a angíny.“
Podľa informácií regionálneho úradu verejného zdravotníctva vlaňajšia chrípka mala charakteristický dvojfázový priebeh. Prvá mierna vlna zasiahla Trenčiansky kraj tesne v samom závere roka 2004. Druhá vlna dosiahla vrchol v polovici marca. V porovnaní s inými rokmi bola epidémia výrazne slabšia, čo do počtu ochorení i dĺžky trvania. Na celom území regiónu lekári nahlásili 3119 ochorení, čo je chorobnosť 511,46 na 100 000 obyvateľov. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie ľudstvu hrozí pandémia chrípky, na ktorú by mohlo zahynúť okolo 7 miliónov ľudí. Nebezpečným môže byť vírus vtáčej chrípky, objavený pred 8 rokmi, ktorý by sa mohol spojiť s bežným vírusom ľudskej chrípky. Výsledkom by mohla byť smrteľná choroba, ktorá by sa šírila z človeka na človeka. Na vírus vtáčej chrípky neexistuje liek ani očkovacia vakcína. Chrípkové pandémie prichádzajú v určitých intervaloch. Na španielsku chrípku v roku 1918 zomrelo okolo 50 miliónov ľudí.