Naše noviny o tom informoval primátor Dubnice Juraj Červinka, ktorému minulý týždeň pripravovali rozhodnutie o pokute na podpis.
Horná sadzba postihu za stavanie „načierno“ je päť miliónov korún. Červinka však stotisícovú pokutu považuje za dostatočne vysokú. „Nie je to až také závažné porušenie a dobudovanie tretej etapy skládky je pre región Trenčína a Dubnice dôležité,“ uviedol.
Mesto Dubnica pokutuje pritom spoločnosť, v ktorej vlastní 30 percent akcií. To, že sú akcionármi SSP, však podľa Červinku nemalo na výšku pokuty vplyv. Prejaviť sa to nemá ani na ziskoch Dubnice zo spoluvlastníctva SSP. Vlani mestský rozpočet obohatili dividendy vo výške 1,5 milióna korún a tento rok podľa Červinku dostali od SSP približne milión korún.
Predseda predstavenstva SSP Martin Zigo považuje pokutu za primeranú priestupku, ktorý spôsobili. Vážnejšie pre jeho spoločnosť je, že naťahujúce sa stavebné konanie im pravdepodobne neumožní postaviť tretiu kazetu do konca tohto roku. Stavebné práce prerušili ešte v polovici septembra na pokyn stavebného úradu. „Nie sme z toho nadšení, ale zmierili sme sa s tým, že stavbu dokončíme až na jar.“
SSP je v časovom strese kvôli takmer plnej druhej kazete skládky, čo inými slovami znamená, že odpady z Trenčína a Dubnice už onedlho nebude možné na Lúštek voziť. Zmenou technológie navážania odpadov na skládku by to však podľa Ziga mali do jari vydržať. SSP teraz robí geodetické zamerania skládky, aby presne zistili kapacitu druhej etapy a zmeniť budú musieť i prístupovú cestu na vrch skládky. „Bude to celé „na knap“,“ predpokladá Martin Zigo.
Odporcom ďalšieho rozširovania skládky Lúštek je Dubnická environmentálna skupina. Jej hlavný aktivista Marek Kurinec si o pokute pre SSP myslí, že je na súčasnú dobu malá. Mnohé firmy dnes podľa neho nedokážu od pokračovania v čiernej stavbe odradiť ani niekoľkonásobne vyššie sumy. „Pokiaľ však SSP takáto vysoká pokuta od ďalšieho pokračovania odradila, tak je to v poriadku,“ dodáva Kurinec.