v utorok alebo stredu.
Dôsledkom katastrofálnej účasti je, že zo 44 trenčianskych okrskových volebných komisií si vedenie určili iba v dvadsiatich. Zvyšných 24 sa bude musieť stretnúť v náhradnom termíne tento pondelok. To je o šesť dní neskôr, ako hovorí zákon, ktorý mestám a obciam ukladá povinnosť uskutočniť zasadnutie okrskových komisií najneskôr 25 dní pred konaním volieb (1.novembra).
Navyše boli niektoré politické strany znevýhodnené, pretože komisie určovali svoje vedenie bez ich zástupcov. Koalícia HZSD, ANO, PSNS, ZSNS získala v 20 komisiách, ktoré sa minulý pondelok zišli, post predsedu iba v jedinej. „Nebola zabezpečená rovnosť pre všetkých,“ upozorňuje predseda okresnej kancelárie HZDS Pavol Krištof. Jeho koalícia sa preto obrátila so sťažnosťou na obvodnú, krajskú i ústrednú volebnú komisiu.
Tlačový tajomník kancelárie primátora Tibor Hlobeň tvrdí, že mesto nepochybilo. Pozvánky podľa neho dostali všetci načas. Svoje tlačoviny Trenčín distribuuje prostredníctvom firmy Tremax, ktorá pozvánky obdržala v piatok o 14. hodine a na ich roznesenie mala víkend. Majiteľ firmy Roman Sabadka vedel iba o jedinej neskôr doručenej pozvánke. Išlo o človeka, ktorý má trvalý pobyt v uzamknutom areáli školy, kam sa jeho zamestnanci nemohli dostať.
Veľkú neúčasť ľudí na pondelňajšom zasadnutí Sabadka vysvetľuje tým, že bol víkend, sviatky a ľudia sa nepozerali do schránok. Takéto tvrdenie považujú predstavitelia koalície HZSD, ANO, PSNS, ZSNS za nezmysel. Podľa pracovníčky okresnej kancelárie HZSD Dany Miškovskej určite nedostalo pozvánku načas minimálne 24 ich ľudí. Bola medzi nimi i Rozália Majeríková z 37. volebného okrsku, ktorá sa organizácie volieb zúčastňuje pravidelne. „Pozvánku mi hodili do schránky až prvého novembra pred obedom,“ potvrdila. Keďže Majeríková ľudí z komisií pozná, zistila, že z jej 37. a susedného 38. volebného okrsku nedostal včas pozvánku nikto. „Povedali mi, že to tak bolo v celom Zámostí,“ uviedla Majeríková, ktorá sa bola hneď v stredu sťažovať na mestský úrad. Spolutvorca volebného zákona, právnik Milan Galanda je presvedčený, že nedodržaním termínu prvého zasadnutia okrskových volebných komisií Trenčín tento zákon porušil: „Povinnosťou pracovníkov mestského úradu bolo zabezpečiť to. Je to nepochybne dôkaz ich zlyhania.“
Komisie by mali školenie stihnúť
Okrskové volebné komisie sa podľa zákona majú po prvý raz zísť najneskôr 25 dní pred voľbami, čo tento rok vyšlo na deň predstavujúci štátny sviatok (1.november). Politické strany mali možnosť nominovať do komisií svojich kandidátov do štvrtka 27.októbra. Na prvom zasadnutí členovia komisií skladajú sľub a určujú svoje vedenie – predsedov a podpredsedov. Keďže zo 44 komisií sa v Trenčíne 24 nezišlo, budú tak musieť urobiť v náhradnom termíne 7. novembra. Stihnú tak školenie, ktoré pre ne poriada Obvodný úrad 9. novembra.