
Je členom tvorivej skupiny Méta v Trenčíne, fotoskupiny Andromeda v moravskom Brumově, ako aj ďalších umeleckých združení. Za sebou má viac ako päťdesiat skupinových i autorských výstav a súťaží, z ktorých si odniesol viaceré ocenenia. Venuje sa aj fotografickej publicistike a zasadá v porotách súťaží. Jeho autorskou doménou je abstraktná, asociatívna fotografia.
Základnú školu navštevoval v Slavičíne na Morave, gymnázium ukončil vo Valašských Kloboukoch. Počas štúdia na elektrotechnickej fakulte Vysokého učení technického v Brne v rámci praxe spolupracoval s Konštruktou Trenčín, kde po skončení štúdia nastúpil v roku 1979. Krátko na to sa do Trenčína presťahoval aj spolu s rodinou.
Už od detských rokov osciloval medzi umením a technikou. K fotografovaniu sa dostal vďaka otcovi, ktorý fotografoval rodinné udalosti a doma mal tmavú komoru so zväčšovákom. Od 10-12 rokov začal chodiť do fotografického krúžku v Slavičíne. V priebehu gymnaziálnych rokov sa rozhodoval medzi štúdiom fotografie na FAMU a elektrotechnikou. Fotografovanie si napokon ponechal ako záľubu a protipól k technickému profesionálnemu zameraniu.
Počas stredoškolských štúdií sa vďaka kamarátovi z fotokrúžku dostal na Valašsko v oblasti Veľkých Karlovíc a Rožnova pod Radhoštěm. Cez víkendy a prázdniny v priebehu piatich rokov spolu vytvorili rozsiahly cyklus o ľuďoch a krajine Valašska. „Stretnutie s ľuďmi na kopaniciach a chotároch pre mňa veľa znamenalo. Ako mestské dieťa som sa dostal do kontaktu so skutočným životom ľudí, žijúcich v drsných prírodných podmienkach,“ vyznáva sa Jan Tluka. Fotografie boli úspešne prezentované na viacerých výstavách.
Po príchode do Brna zanechal prácu na fotografiách z Valašska a naplno sa zameral na tému, ktorú nazval mestskou krajinou, postupom času zobrazovanú v čoraz väčšom detaile. „Tieto moje fotografie mám vychodené a vypozerané najskôr bez fotoaparátu. Netvorím tak, že by som niekde vyšiel s fotoaparátom a niečo náhodou vyfotografoval. Samozrejme, niektoré snímky vzniknú aj náhodou, ale väčšinou potrebujem čas, aby téma dozrela.“ Vydarené fotografie potom zostavuje do cyklov, mapujúcich naše okolie, ktoré vo všednom dni obyčajne nevnímame.
Medzi jeho veľké vzory patrí napríklad Emily Medková, Vilém Reichman, Jan Svoboda, inšpiruje ho aj česká výtvarná moderna z medzivojnového obdobia a tesne po vojne, hlavne Josef Šíma, Toyen alebo Mikuláš Medek. Od nich čerpá podnety, ktoré ho posúvajú ďalej a štartujú k vlastnej fotografickej tvorbe. Pri tvorbe fotografických obrazov je Jan Tluka zaujatý impresiou, atmosférou okamžiku. „Nie vždy sa mi ju podarí pretlmočiť. Často som prekvapený, že na fotografii vyznie trošku inak. Niekedy si musím na ňu zvyknúť, alebo počkať na súvislosti. Fotografiu radšej odložím aj na niekoľko rokov do zásuvky, pokým nemám nejaké ďalšie do dvojice, trojice, aby sa jej vyznenie umocnilo.“ O obsahu fotografických cyklov hovoria už aj ich samotné názvy. Najrozsiahlejším je Krajina ticha s fotografiami zachytávajúcimi stopy živlov a zásahy človeka na múroch a omietkach, vytvárajúce imaginárne krajiny a náznaky obrysov zvierat a postáv. Na čiernobiele Krajiny ticha nadviazal farebnými fotografiami v cykle Sprayogramy, po ktorých nasledovali Hľadanie obrazu a Hľadanie svetla.
Fotografie Jana Tluku vznikajú „reportérskym“ spôsobom. Nie je v nich nič aranžované, skutočnosť zaznamenávajú tak, ako ju objavil „zasiahnutý okamihom“. Ako sám hovorí: „Moje fotografie sú priesečníkom času, svetla a mojej prítomnosti na danom mieste.“
VIZITKA
Jan Tluka sa narodil 8. novembra 1953 v Prahe. Po skončení štúdia na elektrotechnickej fakulte Vysokého učení technického v Brne nastúpil v roku 1979 do Konštrukty Trenčín. V súčasnosti pracuje ako vedúci konštrukcie špeciálnych zariadení v akciovej spoločnosti Konštrukta Industry. Je ženatý, má dvoch synov - 23-ročného Jana a 29-ročného Ondřeja.